HSA – ארגון לצוללים בעלי מוגבלויות

צלילת מיכלים לבעלי מוגבלויות

אם המשחקים הפאראלימיפיים שמתחרשים כעת בריו מראים משהו, זאת העובדה שהיותך אדם מוגבל אינה מונעת ממך להנות מהחיים או לעסוק בספורט כלשהוא. האתלטים המוגבלים אשר מגיעים מ- 160 מדינות שונות, מתמודדים זה נגד זה ב – 23 ענפי ספורט שונים.

אך כידוע, לא כל אתלט ולא כל פעילות מובילה להכרה בינלואמית ולתארים כאלו ואחרים. המון אנשים בעלי מוגבלויות עוסקים בספורט כזה או אחר ונהנים ממנו גם ללא תחרות או הכרה אלא בשביל ההנאה נובעת מהספורט עצמו. עבור הרבה מהם, אחת מפעילויות הספורט המועדפות היא צלילת מיכלים.

 או בעברית – ארגון לצוללים בעלי מוגבלויות Handicapped Scuba Association (HSA) 

כאשר אתם מונים את ארגוני הצלילה אותם אתם מכירים כנראה שHSA –  לא יהיה ברשימה שלכם. ארגון זה, פעיל ב- 45 מדינות וקיים משנת 1981. השורשים שלו הם בתוכנית מחקר אשר החלה בשנת 1975 באוניברסיטה של מדינת קליפורניה בארה”ב. התוכנית בדקה את ההיתכנות של למידת קורסי צלילה בסיסיים של חניכים בעלי מוגבלויות לצד חניכים ללא מוגבלויות. מסקנות התוכנית הראו שלמידה זה לצד זה מאפשרת הסמכה של חניכים בעלי מוגבלויות להיות צוללים (נדרשו מספר התאמות ושינויים לדרישות הפיזיות).

ג’ים גטקרי, אשר ידו הימנית משותקת, היה אחד מהחניכים באותה תוכנית מחקר והשקיע כספים בארגון 5 שנים לאחר שסיים את לימודיו באונ’ של קליפורניה.

בשנת 1984 ה – HSA יצאו לטיול הצלילה הראשון שלהם באיי בונארי, ונצואלה. בשיתוף עם PADI ו NAUI, הHSA  פיתחו תוכנית הסמכת צוללים ייחודית אשר תאפשר להם להסמיך צוללים באופן עצמאי ואכן, כך קרה כאשר בשנת 1986 הם הפכו לארגון צלילה עצמאי ורשמי. כיום, ישנם יותר מ-3,000 מדריכי HSA מסביב לעולם.

ההסמכות של ה-HAS

ההסמכות של ה-HSA מאוד דומות להסמכות של שאר ארגוני הצלילה כאשר ניתן למצוא קורסי הסמכה החל מצלילות הכירות ועד קורסי מדריכים. ההסמכות של ה-HAS גמישות מאוד ומתאימות לאנשים בעלי מגוון רחב של מוגבלויות. לב ההכשרה של ה-HSA הן הדרישות הפיזיות והכשרה במספר מדרגות.

דרישות פיזיות – הן אותן דרישות אשר נדרשות מכל אדם אשר רוצה לקבל רישיון הצלילה, אך הן מותאמות לאותה מוגבלות אשר קיימת אצל החניך הספציפי.

הכשרה בעלת מספר דרגות – הכשרה זו מעריכה ומתאימה את העזרה אליה ידרש אותו אדם בעל מוגבלויות על מנת לצלול בצורה בטוחה:

 • דרגה א’ – החניך עמד בהצלחה בכל הדרישיות הפיזיות של ה-HSA, הציג יכולות לבצע צלילת מיכלים באופן בטוח, פתר מצוקות אישיות בסיסיות, סייע לצולל אחר לצאת ממצב לחץ וביצע תרגילי הצלה בסיסיים. חניכים אלו ביצעו את כל התרגילים הנדרשים על מנת להיות בן זוג (באדי) ומוסמכים לבצע צלילות עם עוד לפחות צולל אחר מוסמך.
 • דרגה ב’ – החניך עמד בהצלחה בכל הדרישיות הפיזיות של ה-HSA, הציג יכולות לבצע צלילת מיכלים באופן בטוח, פתר מצוקות אישיות בסיסיות. צוללים בדרגה זו אינם מסוגלים לעמוד בדרישות על מנת לסייע לצולל אחר במצוקה. צוללים אלו רשאים לצלול עם שני בני זוג ממדרגה א’ ומעלה. “מערכת” זו של צוללים ובני זוג תאפשר צלילה בטוחה ופתרון תקלות ומצוקות יעיל ומהיר מתחת לפני המים.
 • דרגה ג’ – החניך עמד בהצלחה בכל הדרישיות הפיזיות של ה-HAS והציג יכולות לבצע צלילת מיכלים באופן בטוח. צוללים בדרגה זו אינם מסוגלים לעמוד בדרישה של פתירת מצוקות אישיות בסיסיות או לבצע תרגילי צלילה פשוטים כמו למשל: שחייה מתחת למים, לשלוט באופן עצמוני במאזן הציפה שלהם וכו’. לאור הנ”ל, צוללים אלו מוסמכים לצלול עם שני בני זוג – אחד מוסמך דרגה א’ ומעלה והשני בדרגת HSA Buddy (יפורט בהמשך) או, לפחות מוסמך כצולל הצלה.

בנוסף, יש לHSA תוכנית בשם HAS Buddy (בן זוג HAS) – הסמכה זו מכשירה ומכינה צוללים מוסמכים בהגשת עזרה וסיוע לצוללי HSA מוסמכים. הצוללים אשר לוקחים חלק בתוכנית ילמדו איך לסייע לצוללי HSA בעלי מוגבלויות שונות (ראה ברשימת דרגות ההסמכה מעלה את תפקידו של HAS Buddy).

על מנת לאפשר את ביצוע הצלילה, פותחו ומפותחים אמצעי עזר אשר מסייעים ומחליפים את הציוד הסטנדרטי כדוגמת קרומי השחיה לידי הצולל הנראה בסרטון שאינו יכול לעשות שימוש בסנפירים.

ארגונים נוספים

ישנם עוד ארגונים ללא מטרת רווח אשר מספקים תוכניות וקורסי הסמכה לצלילה לאנשים בעלי מוגבלויות. חלקם בשיתוף עם ה-HSA וחלקם באופן עצמאי. DiveHeart הוא ארגון צלילה אשר ברשותו תוכניות ומסלולי הסמכה לאנשים בעלי מוגבלויות, תוכניות בני זוג מיוחדות ועוד. DiveHeart פועלים בעיקר בבריטניה ובארה”ב.

Disable Divers International – ממוקם במלטה ויש לו מועדונים פזורים מסביב לעולם ובעיקר באירופה אשר מציעים תוכניות ומסלולי הסמכה דומים.

כמובן, בישראל פועלת עמותת אתגרים שעליה נכתוב בפוסט נפרד, אשר עושה קסמים בהרבה מאוד תחומים ובעזרת מתנדבים, מאפשרים טת חווית הצלילה הספורטיבית לחברי העמותה המעונינים בכך.

HSA החלו את דרכם כתוכנית מחקר אשר מטרתה הייתה ערך אישי. מחקרים אחרים בתחום עסקו בצלילת אנשים בעלי הפרעת דחק פוסט-טראומטית (כדוגמת הלם קרב) שהיא מחלה אשר מוכרת למדע וניתנת לטיפול. ניסויים רבים מראים שאנשים אשר סובלים מתופעה זו, אשר ביניהם לוחמים רבים, וטופלו על ידי צלילה ראו שיפור משמעותי.

לדעתי, הדרך הטובה ביותר לסכם מאמר זה היא בציטוט אשר לקוח מהאתר של המשחקים הפאראלימפיים אשר מיוחס לטקס הסגירה של המשחקים בסוצי בשנת 2014: ” הנושא של “ההגעה לבלתי אפשרי”, טקס סגירת המשחקים מדגיש איך חלומות יכולים להתגשם דרך כוח ותשוקה ורצון עז לשנות את תפיסת העולם של “בלתי אפשרי” ל”אני מסוגל”

לפני מספר שבועות פרסמנו כתבה על הפרוייקט של PADI  – בו אנשים מספרים על איך הצלילה שינתה את חייהם. בכתבה הבאנו את סיפורו המרגש של ליאו מוראלס ממקסיקו שרק אחרי שאיבד את רגלו כתוצאה ממחלה, החל לצלול – דבר ששינה את חייו. לכתבה לחצו כאן.

סרטון של צוללי HSA במהלך צלילה:

 

כתבות נוספות

7 Comments

 1. Hsa קיים בארץ ומוכר ע”י רשות הצלילה הישראלית
  הנציג של הארגון הוא ד”ר נתן כהן
  חבל מאוד שמי שכתב את הכתבה לא עשה עבודת מחקר ובדק את הדבר לפני פרסום הכתבה
  היה צורך להכניס כמה מילים שהארגון קיים גם בארץ….

  1. אשמח לקישור לדר’ נתן כהן וכמובן נוסיף את המידע לגבי הפעילות בארץ לכתבה

  1. לפוסט שהועלה בפייסבוק הגיב אדם (ראש רשות הצלילה) שהארגון הפסיק את פעולתו בישראל. למישהו יש מידע?

    1. אמיר מרכז הצלילה של אתגרים פועל בארץ ועוסק בדיוק בנושא הנ”ל את מוזמן להתקשר לעמותת אתגרים על מנת לקבל את כל החומר הדרוש

     1. היי צור. תוכל לשלוח לי את מספר הטלפון של אמיר? תודה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe