ארוע בטיחות בצלילה – צולל ללא אויר

סימנים מוסכמים בין השותפים לצלילה קריטיים לבטיחות

סימנתי, ואז ביצעתי עליית חירום

הארוע מתורגם מסרטון חדש שעלה ביוטיוב לפני כשבועיים (25 בדצמ’ 2017)

רקע:

הצלילה מתבצעת בים פתוח, טמפ’ המים 3° צלזיוס. הצולל שנראה בסרטון, צולל בקונפיגורצית Side Mount עם שני מיכלי 12 ליטר, הצולל שנכנס למצוקה צולל עם מיכל בודד 12 ליטר, בקונפיגורציה ספורטיבית (על הגב).

מטרת הצלילה היתה לצורך עבודה תת ימית – חיבור חבל מהחוף אל מספר עצמים בים שהיה צורך להוציא אותם. הצולל שצילם את הוידאו לא השתתף בעבודה אלא הצטרף לצורך תיעוד המשימה.

הצלילה התבצעה בעומק ממוצע של 13.5 מ’ ומשך הצלילה המתוכנן היה כ – 50 דקות.

פרטי הארוע:

הצולל שמצלם את הוידאו לא תכנן את צריכת הגז שלו ופשוט גמר את מיכל האויר מוקדם יחסית לתכנון הכולל של המשימה.

הצולל אז מסב את תשומת ליבו של הבאדי שלו ע”י משיכת הסנפיר (במקור נכתב Buddies, ברבים. לא ברור אם היה צולל ספציפי שהוגדר כבאדי לאותו צולל) ומנסה לסמן לו – את סימני הידים לא ניתן לראות בסרטון.

בתחילה הצולל מנסה לסמן אל הגרון עם היד ואז, מצביע על הווסת אבל, נראה שהבאדי לא מבין שיש בעיה. בהסבר לסרטון נאמר כי תנועות הצולל שמנסה לסמן כי הוא במצוקה נעזו שבצורה איטית ובגלל זה הבאדי איננו מבין כי יש בעיה. הוא חושב שהצולל מנסה לסמן שקר לו ושהוא מסדר את הווסת בפה, לא מעבר לכך.

הבאדי איננו מבין כי יש בעיה וזה ניכר באופן ברור בוידאו.

תוך כדי הנסיונות לתקשר עם הבאדי, האויר לצולל נגמר ועתה הוא במצב בעייתי. בשלב זה האיזון שלו איננו נשלט, הוא נמצא מעל הבאדי ונראה כי הפתרון היחיד הוא עליית חירום.

למרבה המזל, הצולל זכר את שלמד (תרגל?) בקורס הצלילה – בשלב זה, הוא החל בביצוע עליית חירום. הצולל עולה בצורה מבוקרת ככל שניתן ובמהלך כל העליה הוא נושף אויר החוצה על מנת למנוע פגיע בריאותיו כתוצאה מהתרחבות הריאות במהלך העליה.

הצולל הגיע אל פני הים ללא כל פגע אך עם ‘חוויה’ כנראה לכל החיים.

מוזמנים להאיר ולהעיר!

באמצעות
Youtube

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe