ארוע בטיחות בצלילה – רבע סיבוב אחורה/ Benjamin Frank Lyn

קונפיגורציית סייד מאונט - מה כיוון הברז?

המאמר מתורגם בהסכמת הכותב ומובא כפי שנכתב במקור.

טוב, גבירותי ורבותי – אני משתף את הסיפור בתקווה שתוכלו להפיק תועלת מהנסיון שלי ועל מנת להעלות מחדש את הדיון על הכלל של “רבע סיבוב אחורה”

רקע:

אני מדריך צלילה פעיל באחד המועדונים הגדולים בדרום מזרח אסיה, מדריך על סירת צוללים אשר מבצעת סיורי צלילה ליום אחד במגוון אתרים. צלילה עם צולל מוכר ומנוסה, צלילה שלישית באותו היום, תנאי ים טובים.

 הארוע:

הסירה שממנה צללנו נותנת שירות לצוללי סייד מאונט כמו גם לצוללי מיכלי גב ולצורך כך, ניתן למצוא על הסירה מיכלים עם ברז בצד ימין של המיכל ומיכלים רגילים – עם ברז בצד השמאלי (רגילים). המיכל שלי היה עם ברז ‘הפוך’ – בצד ימין (במיכלים כאלו כאשר אתה מסובב את הברז כלפיך, אתה פותח אותו).

ברזי מיכלי צלילה בקונפיגורצית סייד מאונט - ימין ושמאל
ברזי מיכלי צלילה בקונפיגורצית סייד מאונט – ימין ושמאל

התכוננתי לצלילה והלכתי ישר אל הסיפון ממנו צוללים, הלקוחה שלי התעכבה עוד מספר דקות כדי לסדר את הציוד שלה, ‘בדיקת באדי’ קצרה וקפצנו למים.

אחרי הקפיצה למים, בדיקה שהכל במקום וצלילה.

בעומק 5 מ’ לקחתי נשימה עמוקה, בדקתי את כפתור המצערת של הדרגה השניה שהיה פתוח עד הסוף, בדיקת מד הלחץ – המיכל מלא, כצפוי.

כמה נשימות נוספות ולאחריהן נשימה עמוקה נוספת, ואז אני שומע צפצוף התרעה על לחץ אויר נמוך במיכל. אני מביט במד הלחץ ורואה שהוא קופץ בין לחץ אויר הנמוך מ 25% ועד 100%. בנקודה זו כבר היינו בעומק של 12 מ’ ואז סימנתי לצוללת שאיתי להתקרב אלי.

נעמדתי על החול שבקרקעית, וכאשר הבאדי שלי במרחק קצר ממני, התחלתי להוריד את המאזן על מנת לבדוק את ברז המיכל שלי, נשימה נוספת, ומד הלחץ הראה 0% אויר במיכל. בשלב זה עברתי לנשום באמצעות הווסת של הבאדי שלי, הורדתי את המאזן מהגב ומצאתי שברז המיכל שלי היה סגור, עם רבע סיבוב אחורה. סובבתי את הברז למצב פתוח והשלמתי את הצלילה ללא כל בעיה נוספת.

 מסקנות (כפי שהכותב רואה אותן):

מאז ההסמכה שלי כצולל מים פתוחים לימדו אותי לסובב את ברז המיכל רבע סיבוב אחורה אחרי פתיחה מלאה. אחרי שהשלמתי קורס צלילה טכנית, הסבירו לי שתרגולת זו קשורה למיכלים ישנים ובמיכלים מהשנים האחרונות אין כמעט השפעה של אורך חיי המיכלים כאשר פותחים את ברז המיכל עד הסוף. מאז אותו יום, אני מלמד שאת ברז המיכל – פותחים עד הסוף!

אני לא יכול להצביע מה גרם לתקלה באותו יום. אני מניח שאחד מאנשי צוות הסירה שרצה לעזור לי כאשר התארגנתי לצלילה, בדק את הברז, וסבר שהוא סגור. סובב אותו כלפי חוץ (כדי לפתוח אותו) והחזיר רבע סיבוב אחורה.

רבע הסיבוב של הברז אחורה איפשר למעשה לבאדי שלי לבדוק את ברז המיכל שלי מבלי להבחין שהוא עשוי להיות סגור ואיפשר לי להתחיל את הצלילה כאשר יש לי אויר בווסת.

 המלצות (עפ”י כותב, במקור):

יש להקפיד על הפרדה ברורה בין סוגי מיכלים שונים (רגילים וכאלו המיועדים לסייד מאונט).

אין לאפשר לצוות הסירה לסדר את הציוד (אני לא בטוח שזה מה שקרה במקרה שלי, אני יכול רק לנחש).

למדי לחץ דיגיטאליים יש השהיה בהצגת הנתונים והם עשויים לגרום לבעיה רצינית.

קשר עין עם הבאדי (בתרגולת הרגילה) חילצה אותי ממצב שיכל לסכן אותי.

התכנון החדש של ברזי המיכלים ובתוספת סימון ירוק/ אדום עליהם הם צעד גדול קדימה בהקשר לבטיחות הצולל.

ברז מיכל צלילה עם סימון אדום-ירוק
ברז מיכל צלילה עם סימון אדום-ירוק

ולבסוף,

סיבוב ברז מיכל הצלילה רבע סיבוב אחורה גרם לסיכון שלי ויתכן שאם היו מפסיקים עם התרגולת הזו, אף אחד לא היה נוגע במיכל שלי והתקלה היתה נמנעת (אני מניח שמי שבדק את המיכל שלי סבר שהוא סגור עד הסוף, ולכן, ‘פתח אותו’ והחזיר רבע סיבוב אחורה).

הערה חשובה: האמור בכתבה אינו מהווה המלצה או הנחיה לביצוע תרגולת כלשהי ובכל מקרה יש לצלול על פי החוק והכללים המקובלים במדינה.

באמצעות
לכתבה המקורית לחצו כאן

כתבות נוספות

3 Comments

 1. גם לי קרה.
  מאז,, לפני שאני מכניס את הראש למים אני לוקח שתי שאיפות בריאות מאוד תוך כדי מבט לשעון לחץ.

 2. ראשית אני שמח שיצאת מהצלילה בריא ושלם.
  דבר שני, רוב הברזים בעולם נפתחים נגד כיוון השעון, וכמובן נסגרים עם כיוון השעון. השינוי היחיד שאני יכול לחזור עליו אולי זה לסמן open/close בצורה מודגשת על הברז. (למקרה שמישהו רוצה לעזור לך וחפתוח את המיכל והוא סוגר אותו)
  דבר שלישי (לא מעביר עליך ביקורת) אני חושב שלפני שנכנסים למים צריך לוודא כמה דברים, אחד מהם זה אויר.
  בקורס מלמדים שאתה פותח מיכל ומחזיר רבע סיבוב אחורה (שנועד לסמן לצוללים שלא זוכרים לאיזה כיוון נפתח הברז) אבל יש המשך.. אם עזבת את הציוד וחזרת אליו תן לחיצה על כפתור הדרישה כשאתה מסתכל על מד הלחץ ורואה שהמחוג יציב. אם המחוג קופץ עליך לבדוק את הציוד בשנית.
  שמור על עצמך ותוודא שאף אחד לא מתעסק לך בציוד.
  שיהיו לך צלילות מהנות ובטוחות.

  1. היי. זו הבעיה עם רבע סיבוב. כאשר המיכל סגור ורק רבע סיבוב פתוח, על פני הים לחיצה על כפתור הדרישה תשחרר אויר ומד הלחץ יראה מיכל מלא, רק בהעמקה, הבעיה מתחילה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe