ארוע בטיחות – צינור אוקטופוס נקרע

הצינור נקרע והאויר זורם בצורה חופשית

סרטון שפורסם לפני כשנה וחצי המתעד את רגע פיצוץ צינור האוקטופוס של צולל צעיר בהוואי. הצולל ואביו (וצולל נוסף), ירדו לצלילה מודרכת באחד מאיי הוואי. בעומק של כ – 9 מ’, התפוצץ לפתע צינור האוקטופוס סמוך לדרגה הראשונה והאויר שבמיכל החל לזרום באופן חופשית מהצינור הקרוע (Free flow).

מדריך הצלילה אשר צילם את הקבוצה, זרק מייד את המצלמה ועבר לנוהל עליית חירום כאשר הצולל הצעיר נושם בעזרת האוקטופוס של המדריך.

לאחר היציאה מהמים סיפר המדריך: “זהו תרחיש נדיר ביותר. צללתי למעלה מ 10,000 צלילות ובכל צלילה היתה איתי קבוצה של 3-4 צוללים לפחות, מעולם לא נתקלתי בארוע של כשל כזה בצינור לחץ. אנחנו כמדריכים לא מתאמנים על ארוע כזה ואיננו מדריכים את החניכים להתמודד עם סוג כזה של תקלות. למזלי, הצולל לא נלחץ ושיתף פעולה כפי שתירגלנו יום קודם לכן – עליית חירום מבוקרת תוך הנשמת בן זוג. לאחר הארוע לקחתי את המערכת הביתה ודימיתי את התקלה. המסקנה שלי היא כי קצב בריחת האויר אחרי הדרגה הראשונה ונפח המיכל שאיתו צלל – השאירו לצולל לא יותר מדקה אחת של אויר לפני שהמיכל התרוקן לגמרי.”

המדריך הדגיש כי כאשר מתרחש ארוע כזה, ללא קשר לעומק בו נמצאים, יש להפסיק את הצלילה מייד, לעלות בצורה מבוקרת ולסיים את הצלילה ללא קשר למצב האויר של שאר הצוללים בקבוצה.

לפני מספר ימים פרסמנו במסגרת הטיפ השבועי המלצות לטיפול באוקטופוס. זו דוגמא מצויינת איך הופך האוקטופוס לווסת הראשי וכמה קריטית התקינות שלו. לטיפ בנושא האוקטופוס – לחצו כאן

 

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe