החלטות משמעותיות להגנה על כרישים ומחבטנים התקבלו בועידה בינלאומית

כרישים ומחבטנים זוכים להגנה בפסגת בעלי החיים הבינ”ל

כרישי משי, כרישועל (Tresher Shark) ומחבטני שטן (Devil Rays) – כל אלו זכו בהגנה בפסגת בעלי החיים הבין לאומית אשר התקיימה בשבוע שעבר (26 לספט’ 2016)

כרישים הם טורפי העל של האוקיינוסים ותפקידם הינו קריטי במספר מערכות אקולוגיות אך מיני כרישים רבים הוכחדו על ידי דייג לא חוקי בכלל ומסחר בסנפירי כריש בפרט אשר משמש כמרכיב במרק במדינות אסייתיות רבות.

thresher-shark
כרישועל בעל הזנב הארוך

182 המדינות החברות בועידה לסחר בזנים אשר בסכנת הזנחה (Convention in the Trade in Endangered Species – Cites) אשר התקיימה ביוהנסבורג, דרום אפריקה, הצביעה בעד נקיטת צעדים משמעותיים על מנת לשלוט בסחר במינים אלו. מהלך זה, יחד עם הגנות לחמישה מיני כרישים נוספים אשר נתקבלו בועידה הקודמת בשנת 2013, משנה את כללי המשחק לטובת הכרישים.

השמדה שיטתית של 100 מליון כרישים מדי שנה

כ – 100 מיליון (!) כרישים נרצחים מידי שנה על ידי תעשייה אשר מגלגת כמיליארד דולר בשנה כאשר רק מיעוט מהם מוגנים על ידי חוקים בין לאומיים. רבים ממיני הכרישים הם כיום הטורף המאוים ביותר על גבי כדור הארץ. אך הפעולות וההגנות החדשות אשר נקבעו על ידי Cites הכפילה את ההגנה על מיני הכרישים אשר מאוימים על ידי תעשיית הסנפירים.

כריש המשי הוא אחד מיני הכרישים השכיח ביותר בתעשיית הסנפירים בהונג קונג, מרכז הסחר העולמי בסנפירי כרישים. לכרישועל יש זנב מאוד ארוך אשר משמש אותם לכלוא ולזעזע את הטרף שלהם. הכרישועל אהוד במיוחד על ידי צוללים. כרישועל בעל “העין הגדולה” ספג מכה קשה במיוחד אך השנה Cites הכניסו אותו ושני מיני כרישועל אחרים לרשימת בעלי החיים המוגנים מדייג. ההערכות מדברות על היכחדות של 70% עד 90% מאוכלוסיית הכרישועל וכרישי המשי.

מחבטני השטן, יכולים לגדול עד לרוחב של 5 מטרים ולהגיע למשקל של כטון אך הם ניזונים מפלנגקטון ואינם מסוכנים. הם שוחים בקבוצות גדולות ועל כן קל מאוד לדוג אותם.

devil ray
חבטני שטן שוחים בלהקות גדולות ומהווים יעד קל לדייג

הזימים שלהם הפכו פופלריים כתרופה המוצעת בסין ועל כן מספרם בטבע צונח במהירות.

קואליציה של 49 מדינות, יפן ואיסלנד מתנגדות

ההצעה להגן על מינים אלו נבנתה על ידי קבוצה של 49 מדינות אשר חברות ב- Cites – זוהי הקבוצה הגדולה ביותר אשר גיבשה הצעה בהיסטוריה. סרי לנקה, אשר אחראית לדייג מחצית מכרישי המשי בעשור האחרון, הייתה חלק מאותה קבוצה. נציגי סרי לנקה טענו שדייג הוא ענף מאוד חשוב לאזרחי המדינה ועליה לשמור על כך לצד שימור הסביבה ובעלי החיים.

הפיליפינים, הבאהמהס והמלדיביים כולם טענו שכרישים הם חשובים מאוד כאטרקציה תיירותית: “כרישועלים שווים הרבה יותר כאשר הם בחיים מאשר הם מתים”.

התנגדויות רבות הגיעו מצד יפן, אשר טענה שההחלטות מתקבלות ללא בסיס וללא ראיות אשר מצביעות על כך שיש להחליט על הגנה של מינים מסוימים. בנוסף, יישום החלטות אלו יהיה קשה ועל כן המהלך הינו “מבלבל וקשה” לסמכויות הממשלתיות. איסלנד, הסכימה עם יפן וסין טענה שההגנה על כרישי המשי היא “מטעה ומפלה” והביקוש לסנפירי הכרישים נמצא כבר עכשיו בדעיכה.

בניגוד לאחרונים, רוב הנוכחים חשבו שהצעדים הכרחיים וההצעה עברה ברוב קולות, 79% בעד הגנה על הכרישים ו85% בעד הגנה על המחבטנים. הצעדים עדיין צריכים לקבל את אישורם הסופי בועידה הסופית אך אין קשיים אשר צפויים באישורם הסופי. משמעות תוכנית ההגנה החדשה היא שדייג המינים הללו יהיה חייב להיות מפוקח ויהיה ניתן לביצוע רק על ידי אישור ממשלתי.

ארגוני איכות הסביבה בעולם מעודדים מההחלטה

“רוחי פשוט מחוממת” אמר אנדי קורניש (Andy Cornish) ב- WWF (World Wildlife Fund – הקרן העולמית לבעלי חיים” אשר ממוקמת בהונג קונג. “זהו ניצחון עבור כל אותם כרישים ומחבטנים כאשר ממשלות מסביב לעולם יפעלו כעת על מנת למזער את דייג היתר אשר מאיים עליהם.” המחסור במידע ומדידה הוא פער גדול אשר מפריע לשימור המינים הללו, אך כעת, ההגנות החדשות מחייבות את המדינות לאסוף ולשקף את המידע החשוב הזה.

אליזבט מרדוק מהועידה לשמירה על משאבי הטבע אמרה כי “הביקוש למיני דגים אלו איננו נשלט ומוביל אותם להכחדה. היום נעשה צעד גדול לטובת הכרישים, המחבטנים והבריאות של האוקיאנוסים שלנו”.

אנו תקווה שההחלטה הדרמטית שהתקבלה תעצור את התהליך המסוכן ומפר האיזון אשר בסופו של יום משפיע על כל אחד מאיתנו.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe