הסיפור האמיתי מאחורי הצלילה העמוקה בהיסטוריה – היום לפני 57 שנה

10 קמ’ מתחת לפני המים

זה קרה בעומק של 31,000 פיט (כ – 10 ק”מ), עומק אשר בקלות מכסה את הר האוורסט, כאשר רעש חזק נשמע, הורגשה רעידה חזקה והיה ברור שמשהו רע קורה.

התאריך הוא 23 לינואר 1960, סגן דון וולש (Don Walsh) והמהנדס השוויצרי ז’אק פיקארד (Jacques Piccard) היו ספונים בתוך צינור המתכת שנבנה לטובת הצלילה ונקרא טריסט (Trieste). השניים היו קרובים לקרקעית במקום העמוק ביותר באוקיאנוס – מריאנה טרנצ’ (Mariana Trench) הידוע בכינוי Challenger Deep, אשר נמצא ממזרח לאי גואם בדרכם לשבור את שיא העומק בצלילה.

הכנות לצלילה העמוקה ביותר באוקיאנוס
הכנות לצלילה העמוקה בעולם
CREDIT: COURTESY OF US NAVY (ARCHIVE BROUGHT TOGETHER BY KEVIN HARDY)

השניים ביצעו בדיקה מהירה של הציוד וה”צוללת” אך לא מצאו תקלה כלשהי. “ברור ששום דבר משמעותי לא התקלקל” מספר וולש בן ה 85 מביתו שבמדינת אורגון שבארה”ב, “בעומק כזה, לחץ המים על הצוללת הוא כ 9.5 טון למ’ מרובע. אם היה נפרץ חור בגוף הצוללת, היינו נמעכים תוך שניות”.

אחרי כחמש שעות העמקה, הגיעו השניים בתוך התא הזעיר שלהם  (כ – 2מ’ גובהו) לקרקע האוקיאנוס בעומק של כ 12 קמ’!

וולש ופיקארד בתא הצוללת
וולש ופיקארד בתא הצוללת
CREDIT: COURTESY OF US NAVY (ARCHIVE BROUGHT TOGETHER BY KEVIN HARDY)

הם שהו על קרקע האוקיאנוס במשך כ – 20 דק’ ואז גם גילו את מקור הרעש – סדק נוצר בחלון בחלקה האחורי של הצוללת. למזלם, החלוחן לא התנפץ אך בעומק בו שהו, לא ניתן היה לתקן את הסדק וכל שנותר להם היה לקוות שהחלון יחזיק מעמד לאורך המסע חזרה אל פני הים.

עשור לפני שאדם הלך על הירח

וולש ופיקארד ביצעו את הצלילה העמוקה בהיסטוריה כעשור לפני שהאדם הראשון הגיע לירח. מאז, 12 אנשים הלכו על הירח ובמצטבר, שהו 300 שעות על פני הירח, בעוד בעומק האוקיאנוס שהו בני אדם במצטבר רק שלש שעות ולעומק המדהים של 12 קמ’ הגיעו עד היום רק שלשה אנשים. האדם השלישי שצלל במקום הוא במאי הקולנוע ג’ימס קמרון (טיטאניק). קמרון ביצע את מבצע הצלילה שלו לפני חמש שנים ובעת שנכנס לתוך הצוללת (לבדו, אגב), נפרד ממנו דון וולש אשר איחל לו הצלחה.

הדאגה לים ולסביבה הימית

וולש אשר רבים מכנים אותו “ג’אק קוסטו הפחות ידוע של עולם הצוללות” הגדיש את חייו למעמקים ובמהלך 60 השנים האחרונות צלל אינספור פעמים בקוטב הצפוני והדרומי, באתרי ספינות טבועות (בהן הטיטאניק והצוללת הגרמניה מימי מלחמת העולם השניה – הביסמארק אשר טבועה בעומק של כ 5 קמ’).

עיקר דאגתו והמסר שוולש מבקש להעביר הוא להשפעה ההרסנית של שינויי האקלים. לדבריו, 8 מתוך 10 הערים הגדולות בעולם נמצאות בקרבת החוף ו 45% מאוכלוסיית העולם תחווה תופעות קיצוניות כתוצאה מעליית פני הים אם קצב הפשרת הקרחונים תמשיך.

צילום מהצלילה העמוקה בעולם
צילום מתוך חלון הצוללת (הסדוק), בעומק של כמעט 11 קמ’
CREDIT: COURTESY OF US NAVY (ARCHIVE BROUGHT TOGETHER BY KEVIN HARDY)

המסר של ווולש לדורות הבאים הוא פשוט וממוקד – לדבריו קיימים עדין כ – 750,000 מיני בעלי חיים ימיים שעדיין לא נחקרו. רק 0.0001% מקרקעית הים נדגמה. על מנת להבין היטב כיצד עלינו לשמור על הסביבה חשוב להמשיך ולחקור את הים אשר מכסה 70% משטח כדור הארץ.

מקור: www.telegraph.co.uk/men/the-filter/true-story-behind-deepest-dive-history

צילומים: (COURTESY OF US NAVY (ARCHIVE BROUGHT TOGETHER BY KEVIN HARDY

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe