התגלתה המערה התת מימית העמוקה בעולם

המערה העמוקה בעולם 

לפני יומיים (30 לספט’ 2016) פורסם כי נתגלתה המערה התת ימית העמוקה בעולם – הראניצה פרופסט (Hranická Propast) אשר נמצאת במערב צ’כיה. המערה שהיא למעשה בולען המלא במים מתוקים, מגיעה לעומק עצום של 404 מ’ והיא עמוקה בכ – 12 מ’ יותר מהמערה שנחשבת כיום לשניה בעומקה, פאצו דל מרו (Pozzo del Merro) שנמצאת באיטליה.

הצולל הפולני קרישטוף סטארנאווסקי (Krzysztof Starnawski) החל לחקור את המערה כבר בשנת 1999 (לפני 17 שנה!). אבן הגיר שממנה בנויה המערה הוביל אותו למחשבה שהמערה הרבה יותר עמוקה מהמקום אליו יכל לצלול.

משלחת מחקר פולנית – צ’כית

בתמיכת הנשיונאל ג’אוגרפיק, אירגן קרישטוף משלחת חוקרים מפולין וצ’כיה אשר במהלך השנתיים האחרונות צללו למקום אינספור פעמים. לאור עומקה של המערה, נעזרה המשלחת ברובוט תת ימי אשר הגיע לשיא עומקה של המערה ומדד את שיא העומק – 404 מ’ מתחת לפני הים.

המערה התת מימית העמוקה בעולם
Credit: Photograph by Marcin Jamkowski/National Geographic

גילוי עומקה הסופי של המערה נעשה בשלבים. בשנת 2014 הגיע קרישטוף לעומק של 200מ’ וחשב שזה הסוף אך גילה נקיק צר שהוביל ל”צינור” אנכי שירד עד לעומק של 384מ’. כשחזר למערה לפני כשנה צלל עד לעומק של 265מ’ ואז הצליח למדוד ‘רק’ עומק של 370מ’ (המשקולת פגעה כנראה בערימת עפר בקרקעית). לבסוף, ביום שלישי האחרון (27 לספט’) הצליח הרובוט התת מימי למדוד את עומקה של המערה העומד על 404 מ’ ובכך להכתיר אותה כמערה העמוקה בעולם.

לפני מספר חודשים פרסמנו כתבה וצילומים על בולען במקסיקו – לכתבה לחצו כאן

צלילת מערות מסוכנת, דורשת מיומנות והכשרה וגובה את חייהם של עשרות אנשים מדי שנה. שימרו על עצמכם.

אחד הסרטונים היותר יפים מהצלילה למערה (לא הצלילה העמוקה ביותר – יש סרטון של צלילה ל 373 מ’) פורסם לפני כעשרה חודשים. לצפיה:

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe