כל האמת על כרישים!!/ מאת: אלון צנגוט

כמידי שנה עשרות צוללים, שייטים וסקרנים מגיעים לחדרה לצפות בכרישים

סכנה? יתכן….תקראו ותחליטו

בסוף הפוסט – אתייחס לכרישים בחדרה והמלצות להתנהגות בצלילה איתם.

בואו נודה בזה. לכרישים יש מוניטין רע. אנחנו קוראים להם מפלצת. חיה רעה. ומפחדים מהם פחד מוות! מדוע כל זה קורה? אולי זה הסרט מלתעות שהכניס לנו לתת מודע את המחשבה הזו. ואולי מקרי התקיפה הבודדים שתועדו בעולם מהדהדים לנו בראש.

השנה, בדומה לשנים הקודמות מתרחשת תופעה מדהימה, שעדיין במחקר ע”י חוקרים של תחנת מוריס קאהן לחקר הים – Morris Kahn Marine Research Station מ אוניברסיטת חיפה – University Of Haifa בראשות Aviad Scheinin (תעקבו אחר הפעילות המדהימה שהם עושים) ועשרות כרישים מגיעים לחופי חדרה לרחוץ במים החמים של תחנת הכח. הזדמנות נדירה לרדת למים ולפגוש באחד מטורפי העל שהטבע יודע להציע. וכמובן שהשאלות לא מאחרות לבוא. אתה לא מפחד? הוא לא יאכל אותך? ורגע..אם אני במחזור..

האמת היא. כשזה מגיע ליחס כוחות האדם-הכריש, הכרישים הם הקורבן האמיתי. מאות מיליוני כרישים נהרגים בעולם, אם זה לטובת מרק הסנפיר המפורסם שמסמל סטאטוס עשירים או דייג מסיבי ברחבי העולם.
לאחר שיצא לי לצלול עם עשרות סוגי כרישים בארץ ובעולם להכיר ולשאוב ידע מדמויות מדהימות שעוסקות באופן פעיל במחקר כגון Eyal Bigal Adi Barash ו Shira Salingré. וכמובן Hagai Nativ מנהל המדיה בתחנת המחקר שעזר לי לנסח את הפוסט!

רציתי לשתף אתכם במספר עובדות חשובות!

  1. לא כל הכרישים ענקיים עם שיניים חדות! חלקם בכלל חסרי שיניים וניזונים מפלנקטון. מבין כ-400 מיני הכרישים כ-13 ידועים שגרמו נזק לאדם במקרים נפוצים יותר (כגון: עמלץ לבן\כחול, טייגר שארק, בול שארק וכריש פטיש) ותועדו מקרים נדירים יותר של עוד כ 10 מינים..בני אדם הם לא האוכל של הכרישים!
  2. תקיפות הכריש הספורות המתרחשות מסביב לעולם קורות באופן כמעט בלעדי במקומות בהם הטרף הטבעי של הכריש הוא כלבי ים ויש ריבוי גולשים בים. צללית הגולש מלמטה, המזכירה את צלליתו של כלב הים, מטעה את הכריש שמגיע במהירות גדולה מלמטה ועוצם את עיניו (לצורך הגנה עליהן) רגע לפני המגע עם הטרף ולמעשה מתנגש בגולש עם פה פתוח. ברגע שזה קורה הוא מרגיש את טעמו של הגולש, שאינו ערב לחיכו ובורח/ממשיך לחפש טרף אחר. הגולש במקרה זה כבר מאבד דם רב בים ועלול למות. לא קרה מעולם שכריש נשאר לאכול את הגולש שתקף.
    מקרים נוספים עלולים להתרחש כאשר מושכים את הכרישים בצורה מלאכותית (ע”י האכלה בדגים), או כאשר יש דגים מתים בסביבה כדוגמת דייגים צוללים.
  3. הכרישים בחדרה – שני המינים הקיימים בחדרה. עפרורי וסנפירתן (לא תועדה תקיפה שלהם בארץ. *תועדו מקרים בודדים של תקיפת סנפירתן בעולם). הם כרישים גדולים עם שיניים חדות ועור מחוספס. הם חיה סקרנית, יגשו לחקור את העצמים החדשים והמעניינים במים – אנחנו! אך אין ממה לחשוש אם מקפידים על כללים בסיסיים. במידה ואתם בוחרים לצלול עם החיה המדהימה הזו היזהרו לא להושיט יד ולגעת בהם. כל תנועה מהירה שלכם בקרבתם תגרור תנועת סנפיר מהירה ועצבנית שלהם או תגובה בלתי צפויה אחרת. תנו להם את הכבוד והמרחב. האחזו בסלע ושמרו על מצב סטטי והכי חשוב תתנו להם להתקרב אליכים ולא להפך. אין לרדוף אחריהם. אנחנו האורחים שלהם.
  4. הכרישים מסייעים למערכת האקולוגית בים ע”י אכילת נבלות וטריפה של דגים חולים/חלשים. כך הם מסייעים בניקוי ומניעת הפצת מחלות ולמעשה הם משמשים כפילטר טבעי של הים.

צירפתי לפוסט מספר תמונות של כרישים שונים שיצא לי לצלם מתחת למים. מקווה שתסתכלו עליהם עכשיו… קצת אחרת.

לינק לראיון בנושא הכרישים בחדרה בתוכנית הבוקר של רשת:

https://www.facebook.com/zehngut/posts/10155243636398683

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe