סוכנות החלל האמריקאית נרתמת למחקר אלמוגים ושוניות

פרוייקט האלמוגים של נאס”א לחקר שוניות אלמוגים באוקיינוס השקט:

המעבדה המוטסת של נאס”א למחקר שוניות אלמוגים – ”קורל” (CORAL) נכנסה לפעולה בראשית יוני 2016. מטרת המחקר היא ללמוד את מצב שוניות האלמוגים ברחבי העולם. חוקרי נאס”א התחילו את עבודתם בביצוע סקר ב- ” אואהו” (Oahu) שבהוואי ובהמשך יסקרו שטחים גדולים באוקיאנוס השקט.

reef - NASA

המטרה הסופית של הפרוייקט היא לנתח את הסביבה התת ימית על ידי בחינת שלושה היבטים עיקריים: האלמוגים, האצות, והחולות. צוות המחקר רוצה להבין כיצד מתפתחות שוניות האלמוגים וכיצד הן מושפעות משינוי אקלים והפעילויות האנושיות.

עד כה, המידע שיש למדענים על שוניות האלמוגים הוא נדיר ומועט מאוד בשל שיטות איסוף הנתונים הקיימות – קבוצות של צוללנים, ספינות וכלים – תת-ימיים עובדים קשה מאוד כדי לקבל נתונים נחוצים, אבל הספקטרום שהם מכסים מצומצם לעומת גודלם העצום של מבנים אלו .

העבודה מתחת למים קשה, הרבה אלמנטים מסבכים את תפעול הציוד כגון לחץ ומלח ים. אבל ב”קורל” מצאו דרך להתגבר על מכשול זה – צוות המחקר משתמש במטוס המצויד במצלמה מיוחדת הנקראת פריזם (Prism). ציוד ההדמיה הנייד בעל אמצעי חישה מרחוק יכול לראות עצמים מתחת למים ללא כל קושי. הסנסור, המותקן על גבי מטוס גולפסטרים יאפשר איסוף נתונים רחב על מצב שוניות האלמוגים באיזורים נרחבים.

מדענים אינם יודעים כמעט כלום על שוניות האלמוגים

רוב המידע שיש לחוקרים על שוניות מגיע מתמונות שצולמו על ידי צוללנים. אכן, הם עובדים קשה מאוד כדי לקבל תמונות אלו, אבל הם רק מראים חלק זעיר ומוגבל של העולם התת-ימי, וזה מידע שמגיע מהאזורים בהם צוללים יכולים להגיע אליהם מה שאומר שאין מספיק נתונים כדי להבין כיצד סביבות אלה מתפתחות ואיך בני האדם משפיעים על זה.
מטרתו של פרויקט ”קורל” (CORAL) הוא לתקן זאת על ידי ביצוע מיפוי מלא של שוניות אלמוגים ברחבי העולם. בעזרת המידע שיאסף , יוכלו מדענים להבין עד כמה מהר מבנים עדינים אלה מתאוששים, כיצד הם מתמודדים עם שינוי האקלים ועוד הרבה יותר מכך.

השוניות הן בעלות תפקיד חיוני בשמירה על המגוון הביולוגי הימי של כדור הארץ, פחות או יותר כמו הג’ונגלים ביבשה. אלמוגים קשים היו קיימים על פני כדור הארץ מאז תקופת אמצע הטריאס – Triassic period (בעידן המזוזואיקון), ובניגוד לדינוזאורים, הם הסתגלו היטב לתנאים השונים של כדור הארץ. אלמוגים קשים נפוצים יותר בים, כמעט בכל עומק, וקבוצה של מדענים אפילו גילו שוניות אלמוגים גם בפתחו של נהר האמזונס, דבר אשר היה הפתעה.

פוליפים הם צורת חיים קטנה ממשפחת הצורבים. הם כמו בני דודים רחוקים של המדוזות. בים, הם מתחלקים לשני מינים, שושנות הים, והאלמוגים. שני המינים חיים במושבות שעשויות פוליפים בודדים רבים. שונית אלמוגים היא חבילה מלאה הכוללת את המבנים, את החיים שהיא מקיימת ואת החול. בעוד שלמדע יש מושג די טוב איך פוליפים מתקשרים אחד עם השני, אין מספיק מידע כדי להבין איך כל הרכיבים פועלים כסביבה.

נאס”א תשתמש בכל האמצעים – ממטוסים ועד לוויינים

עד כה, מדענים השתמשו במידע הנמסר על ידי הלווין “סנטינל 2”, אשר הושק על ידי סוכנות החלל האירופית ביוני 2015. למרות שהלווין לא נבנה לטובת חקר הים, אך היכולות החזותיות שלו מצוינות ומאפשרות לו לאסוף דימויים שימושיים. הלוויין נקבע לבדוק את אותם מקומות בהוואי אחת לחמישה ימים. זה מאפשר לקבוצת המחקר לבדוק אירועים קצרי טווח כמו הלבנת אלמוגים ופריחת אצות. הדו”ח הסופי על השלב הראשוני של פרויקט לימוד שוניות האלמוגים של הוואי הוצג ב -22 ביוני בסימפוזיון מפרץ-האלמוגים בהונולולו.

 mission coral

בעוד לוויינים הם רחוקים מדי, והם לא יכולים לצלם תמונות של כל דבר, המעבדה המוטסת ”קורל” עושה שימוש במטוסים מצויידים במצלמת ה “פריזם”. המטרה העיקרית שלה תהיה להעריך מה צפיפות האלמוגים על שונית נתונה ועל בסיס זה, יכולים החוקרים לחשב את איכות שונית האלמוגים והאם זה מאפשר לה לקיים את עצמה, ובנוסף, יאפשרו הנתונים שנאספים לבחון את ההשפעה של הפעילות האנושית על בריאותה של השונית.
הפרויקט אמור להימשך כשלוש שנים ואמור לכסות רק 3% –  4% של שוניות העולם, כולל שונית המחסום הגדול (Great barrier reef) שבאוסטרליה.

אולי מחקר זה יסייע לעצור את התרחבות הנזקים העצומים הנגרמים לשוניות האלמוגים ברחבי העולם.

לאחרונה פירסמנו כי ממשלת תאילנד החליטה לסגור עשרה אתרי צלילה עקב הלבנת האלמוגים באתרים אלו

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe