סוף לתעלומה – אחרי 103 שנים נמצאו שרידי צוללת אוסטרלית

טבעה במהלך מלחמת העולם הראשונה

מסע חיפושים שנמשך למעלה ממאה שנה הגיע לסיומו

ב 14 לספטמבר 1914, במהלך מלחמת העולם הראשונה, נעלמה הצוללת HMAS AE1 ועליה 35 אנשי צוות. זו הצוללת הראשונה של הצי האוסטרלי שטבעה ומקום טביעתה לא נודע, עד השבוע (20 לדצמ’ 2017).

הצוללת, במשקל 726 טון, ובאורך 55 מ’, נבנתה במספנה באנגליה והושקה במאי 1913.

נתונים טכניים של הצוללת HMAS - AE1
הנתונים הטכניים של הצוללת HMAS – AE1

הצוללת, שהוכנסה לשירות רק במאי 1914, יצאה לאימון צפונית ליבשת אוסטרליה בבוקר ה 14 לספט’ 1914 כאשר עקבותיה נעלמו. במשך שלשה ימים ביצעו ספינות צי חיל הים האוסטרלי חיפושים נרחבים אחרי הצוללת שנעלמה, אך ללא הועיל. נסיבות טביעתה כמו גם מיקומה נותרו תעלומה עד השבוע.

קצין חיל הים האוסטרלי – אדמירל בריגס אשר היה אחראי על החיפושים בשנים האחרונות, פיקד על משלחת החיפושים שהחלה לבצע סריקות ביום ראשון השבוע עד שביום רביעי האחרון, תוך שימוש באמצעים מתקדמים שכללו סונאר ומצלמה הממותקנים על רובוט תת ימי, איתרו כלי שיט טבוע ממזרח לקבוצת האיים – Duke of York Island, ששיכים לפפואה ניו גיניאה.

התמונות מרובוט החיפוש שהורד אל הכלי הטבוע אישר ללא ספק כי המדובר ב HMAS AE1. הצוללת מונחת על קרקעית הים בעומק של כ – 300מ’ ומיקומה המדויק לא נמסר.

תמונות ראשונות מהצוללת האוסטרלית HMAS AE1 Photo:Royal Australian Navy
תמונות ראשונות מהצוללת האוסטרלית HMAS AE1
Photo:Royal Australian Navy

אדמירל בריגס מסר כי מבדיקות ראשוניות נראה כי הצוללת פגעה בסלע אשר תלש את אחד מסנפירי הירכתיים וגרם לטביעתה המידית של הצוללת. “פרק אחד נסגר. אנחנו יכולים כעת לציין את מקום קבורתם של 35 אנשי הצוות שכללו אוסטרלים, בריטים ואיש צוות אחד מניו זילנד” ציין אדמירל בריגס, “פרק שני נפתח עכשיו – אנו נצטרך לחקור ולמצוא את הסיבה לטביעתה של הצוללת על מנת להשלים את הסיפור” הוסיף.

באוסטרליה מציינים בסיפוק את סגירת התעלומה שנמשכה למעלה ממאה שנים.

תמונות ויאו ראשונות שפרסם חיל הים האוסטרלי מהצוללת הטבועה:

באמצעות
The Australian

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe