צלילה בדד – יתרון או רק סיכון?

מועדוני ומדריכי צלילה ברחבי העולם טוענים כי לצלול לבד זו שטות ואפילו צעד קטן לקראת התאבדות. בכל ההכשרות שעוברים צוללים, מההכשרה הבסיסית ועד המתקדמות שבהן, אנחנו מתורגלים להסתמך על הבאדי שלנו ועל כך שמערכת הנשימה שלו היא המפתח לצלילה בטוחה. האם אותם מועדונים ומדריכים אכן מקיימים את מה שהם מטיפים לו? ישנם מקומות בעולם ולא מעט מועדונים שאוסרים לצלול לבד, אבל, האם הם צודקים? הכתבה הזו (אשר תורגמה מאגלית) תנסה להציף את הדיון בנושא צלילה לבד – בעד ונגד.

בשנת 1998, אחרי ויכוחים סוערים, הרים ארגון SDI את הכפפה והיה הראשון לבנות הסמכה רשמית לצולל בודד. ההסמכה פתוחה לצולל אשר עומד בדרישות הסף שעיקרן: צולל בן 21 ומעלה, בעל הסמכה כצולל מים פתוחים (Advanced ) , ובעל לפחות 100 צלילות רשומות.

למידע על קורס צולל בודד של SDI – ליחצו כאן

ארגון פאדי (PADI), לא איחר להגיב ופתח קורס דומה – “צולל ברשות עצמו”. יחד עם זאת, זה מה שאומרים בפאדי על הקורס:

למרות שרוב הצלילות הספורטיביות מבוצעות עם באדי, צולל מנוסה עשוי לרצות או להצטרך לבצע צלילה ללא שותפים. במהלך הכשרת הצולל ברשות עצמו, אתה לומד על הסיכונים הפוטנציאליים כשאתה צולל לבד ועל החשיבות של יתירות בציוד והחיוניות של ציוד גיבוי. במהלך ההתשלמות הנפרסת על שלש צלילות, אתה מפתח את הכישורים הנדרשים לצלול לבד תוך כדי אתה גם הופך להיות באדי מיומן יותר כשאתה צולל בזוג או בקבוצה

למידע לגבי קורס צולל בודד של פאדי – ליחצו כאן

בקיצור, פאדי נשמעים יותר מסויגים, הם מציעים קורס צולל בודד אך המטרה האמיתית של ההכשרה שלהם היא הפיכתך לבאדי טוב יותר. נראה כי בפאדי לא מאמינים בצולל בודד אבל משיקולים שונים, הקימו גם אצלם קורס כזה.

Solo diver

גם התאחדות הצלילה הבריטית מתנגדת לקיום צלילת סולו ומציגים מחקר שנערך בין השנים 1998-2005 בו נסקרו 3,198 תאונות צלילה. מתוך כלל התאונות, אמנם רק 40 התרחשו במהלך צלילה של צולל בודד, אבל 19 מהן הסתיימו במוות – כ – 48%,  בעוד אחוז מקרי המוות בתאונות צלילת בהן צללו שניים ויותר, עמד על כ 3.7% בלבד. תוצאות אלו עולות בקנה אחד עם הסטטיסטיקה העולמית של (DAN (Diver Alert Network ומצביעה באופן חד משמעי על העובדה כי צלילה עם באדי מצילת חיים.

ההתיחסות האחרונה של התאחדות הצלילה הבריטית (BSAC) בהנחיות הבטיחות בנושא צלילת בדד אומרת: “ישנם מקרים שבהם, הראות אפסית או במהלך עבודות תת מימיות, המערכות של הבאדי אינן אפקטיביות. במקרים אלו, צלילה בדד יתכן ותדרש אך הצולל חייב להיות קשור בחבל ונמצא בקשר מתמיד עם הצוות שנמצא מעל פני המים, שגם הם חייבים להיות צוללים. במקרה ונדרשת צלילת בדד – החבל חייב להיות מעוגן בצורה בטוחה לעצם על פני המים, השפה המשותפת ודרכי הסימון השונות מוסכמות מבעוד מועד, וחייב להיות צולל בכוננות למקרה חירום.” זו בודאי איננה נשמעת כמו תמיכה בצלילות סולו!

מדריך הצלילה – האם הוא צולל לבד?

אם תזכרו בצלילות הראשונות בקורס הצלילה שלכם, האם הייתם מסוגלים לסייע למדריך בשיעור הראשון או השני? כנראה שלא! כך, למעשה מדריך הצלילה לא צלל עם באדי. וחישבו על אותו מדריך צלילה כשהו יוצא לחופשה, אם הוא לא נסע עם באדי ומצטרף לקבוצה, כאשר יוודע שהוא מדריך צלילה, ככל הנראה יצוותו אליו צולל פחות מנוסה, כך שבשילוב העובדה שהאתר אינו מוכר למדריך והצולל שאיתו אינו מיומן, שוב קיבלנו מצב בו המדריך באופן פרקטי, צולל לבדו.

צלמים תת ימיים

גם צלמים אוהבים לעיתים לצלול לבד. ההמתנה בנקודה מסויימת, ההתמקדות בחיפוש בעל חיים מסויים והצורך להיות קרוב ככל שניתן (בצילום בעדשת מאקרו למשל) עשויים לא לעניין את הבאדי אשר באופן טבעי רוצה לראות יותר ככל שניתן. בצלילה שמטרתה צילום לעיתים אחד מבני הזוג יוצא מאוכזב ואז מתעורר הרצון לצלול לבד.

צלם תת ימי

למה כדאי להיות צולל בודד?

מי שיצא לצלילה במסגרת חופשה והגיע למועדון לבדו, ימצא עצמו עם באדי שרמתו איננה ברורה ובזמן הקצר בו מתארגנים ויוצאים לצלילה, לא ניתן לעמוד על תוכניותיו ולא ניתן באמת לסכם ולתכנן את הצלילה לפרטיה. כותב המאמר מספר על צלילה באיזור האיים הדרומיים בפלורידה שבארה”ב. שמונה אנשים יצאו עם סירה כאשר ארבעה הגיעו לעשות שנורקלינג וארבעה לצלול. הבאדי שצלל איתו, אחרי מספר דקות עלה אל פני הים. הכותב מספר שעלה מייד אחריו כדי לראות מה לא בסדר, רק כדי לגלות שאישתו של הבאדי עשתה שנורקלינג, והבחור עלה כדי לסמן לה היכן הוא צולל ומה שווה לראות. אחרי מספר פעמים בהם הבחור צללל ועלה חזרה, מספר הכותב, הוא המשיך לבדו (הוא מוסמך צולל בודד) וחיש קל הצטרף אליו לצלילה כריש שונית שליווה אותו במשך זמן מה.

לסיכום

היתרונות בהכשרה כצולל בודד רבים – החל משלב ההסמכה, תכנון הצלילה, ההערכות עם הציוד המתאים וכלה במיומנות האישית הנדרשת מצולל בודד. אין ספק שצולל בודד הוא גם באדי הרבה יותר טוב מעצם הכשרתו.

לתשומת לבכם: בישראל, עפ”י חוק אסור לצלול לבד! לעיון בחוק – ליחצו כאן.

אין בכתבה זו המלצה לעבור על החוק בישראל או במקום אחר בעולם!

OKאנחנו ב Diver מאחלים לכולם צלילות בטוחות ומהנות

כתבות נוספות

2 Comments

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe