צפו – הרצאה ב TED על גני פסלים מלאכותיים כאתרי צלילה. (11 דק')

אתרי צלילה מלאכותיים

האומנות של יצירת שונית מלאכותית השתנתה מאוד מאז שפעילי איכות הסביבה החלו לחפש אמצעים לשמירה על שוניות האלמוגים שנהרסו .
מאמצים ראשוניים להגנה ופיתוח אתרי צלילה כללו הטבעת ספינות ואפילו קרונות רכבת ומכוניות .
בשנים 1974 – 1972 הוטבעו מול חופי פלורידה שני מיליון צמיגי רכב משומשים אשר מוקמו בין שתי שוניות טבעיות בכוונה להרחיב את השוניות ולהגדיל את כמות הדגה ובעקבות זה ציפו להגדלת רווחי הדייג באזור .זה היה נראה כמו ניצחון מובטח, ערימות של צמיגים משומשים ומכוערים יורחקו משדה הראייה בזמן שישמשו כבית גידול לחיים הימיים. הצמיגים נקשרו ביחד בקבוצות ברצועות פלדה והוטבעו באתר שנקרא שונית אוסבורן .
הפרוייקט לא עשה את מה שנועד לעשות, הצמיגים השתחררו ופגעו בסביבת השונית החיה ודבר לא גדל על הצמיגים. במשך הזמן, סערות גרמו למאות ואפילו אלפי צמיגים להישטף לחופים. מאמצים למשות את הצמיגים הצליחו להוציא מהים כ –  78,000 מהם, ובהמשך, נמשו עוד כ – 90,000, אבל עדיין צמיגים רבים מהם נשאר וממשיכים לזהם את הים והסביבה.

Tires

אוסבורן ריף, 30 שנה אחרי הטבעת 2 מליון צמיגים

גלריות אומנות תת ימיות
מאז, האומנות והמדע באשר לבניית שוניות מלאכותיות גדלה וכעט, מאמצים לבניית אתרים מלאכותיים, מועילים לסביבה ובטוחים הרבה יותר. במקרים מסויימים זו גם אומנות אמיתית.
מאז 1965, מול חופי קיי לארגו, פלורידה, פסל הברונזה "אל השאול והמעמקים" מושך צוללנים ליצירת האומנות המפורסמת הזאת, זהו אתר צלילה אחד מני רבים עם פסל.

Key Largo underwater statue

המוזיאון התת מימי שבאיים הקנריים הוא הגלריה התת מימית האחרונה שנבנתה הוא ממוקם בקולוראדאס פלאייה בלאנקה באיי לנזרוטה (Coloradas, Playa Blanca in Lanzarote). הגלריה נפתחה בינואר 2016 אחרי כשנתיים של עבודה, ומונה כרגע  כ- 30 פסלים (הממוקמים בעומק של 12 – 16מ'), בערך 10% ממה שהיא מתוכננת להיות!
עבודת האומנות נוצרה על ידי ג'ייסון דיקירייס טיילור (Jason deCaires Taylor), שמוכר הודות ליצירותיו התת מימיות.
כאשר האתר יהיה גמור יהיו בו קבוצות של 10 פסלים, כל קבוצה בנושא משלה .
חלק נוסף של הגלריה שעתיד להפתח בקרוב יהיה במים רדודים יותר לטובת הצוללנים החובבנים וחובבי השנורקלים, ולאלו שלא רוצים להירטב, תהיה האופציה של סירות עם תחתית מזכוכית.

אף על פי שבמקומות נוספים קיימים פסלים תת מימיים, העבודה של ג'ייסון הינה סטנדרט חדש.
פרוייקט האומנות התת ימי הראשון שלו היה "פארק הפיסול התת ימי מוליינר" בגרנדה (Molinere Underwater Sculpture Park , האיים הקריביים). ההוריקנים "איוון" (2004) ו- "אמילי" (2005) עשו נזק נרחב בגרנדה מעל ומתחת לפני המים ופגעו גם בפארק זה. בסביבות גרנדה יש מצע קרקע מוצקה קטנן אשר מגביל את האזורים שבהם שוניות אלמוגים יכולות לגדול ולהתפתח מכיוון שהם צריכות בסיס מוצק שישמש כעוגן להיתפס עליו.
מפרץ מוליינר הוא מפרץ עם תחתית חולית ללא אלמוגים  עד ש – 65 פסלי הבטון הונחו בזהירות במפרץ ב – 2006. גן הפסלים מכסה אזור של כ- 800 מ"ר. במהלך הזמן, פוליפים של אלמוגים חולפים עיגנו את עצמם לפסלים והתחילן לגדול ולהתרחב עד שלבסוף כיום הם מכסים את כל הפסלים.
ממשלת גרנדה הכריזה על האתר כאזור מוגן וכעת הפארק הוא מקום מועדף לצלילה חופשית וצלילה עם שנורקלים.  האתר הוא לא עוד מקום שומם ועקר אלא ביתם של אלמוגים מדהימים, ספוגי ים ואוכלוסייה גדולה של בעלי חיים ימיים. כיום, התכניות היא להרחיב את האתר עם עבודות של אמן מקומי.
לג'ייסון טיילור יש יותר מכ- 700 פסלים שפזורים על קרקעית הים מסביב לעולם, כאשר רובם נמצאים ב- "מוסא"  (MUSA) ראשי תיבות של מוזיאון תת מימי), אשר מול חופי קנקון שבמקסיקו. מוזיאון תת מימי זה נוצר בשביל להוריד מהלחץ על השוניות הקרובות.
אל הפארק התת מימי בקנקון מגיע הריכוז הגבוה ביותר של צוללנים בעולם, עם יותר מ- 750,000 צוללנים שמבקרים בו כל שנה.
העומס הזה עשוי היה לפגוע במשאבים הטבעיים, ופשוט בשל המספר המבקרים הרב הנזק לסביבה הטבעית גדול. המוזיאון התת ימי של קנקון פרוס על כ- 420 מ"ר של אדמה תת מימית עקרה ולמעשה סיפק בסיס חדש לאלמוגים להיצמד אליו ולגדול. במוזיאון התת מימי יש שתי גלריות, אחת נקראת " סלון מנצ'וניס" (Salon Manchones) הנמצאת בעומק של שמונה מטרים ו – "סלון ניזוק" (Salon Nizuc) שנמצא בעומק של ארבע מטרים.
בעוד "סלון ניזוק" מיועד לצוללי השנורקלים, "סלון מנצ'וניס" יועד גם לצוללנים ספורטיבים וגם לצוללני השנורקלים.

המוזיאון התת ימי בקנקוןThe Raft of Lampedusa  Museo Atlantico  copyright by Jason deCaires Taylor

"MUSA" נעשה לאתר הצלילה המפורסם ביותר בקנקון ויש בו עכשיו יותר מ- 500 פסלים מכוסים באלמוגים ,ספוגים וחיי ים אחרים.
התגובות הראשוניות על המוזיאון מצוללנים היו מצויינות ואף על פי שהפארק קטן, הוא עדיין מספק חויית צלילה מדהימה.
כמו כל הגלריות התת מימיות שנעשו על ידי טיילור, הפסלים עשויים מבטון שאיננו חומצי ועם חומרי חיזוק נוספים ידידותיים לסביבה.

הצטרפו לחוויה
הטרנד של אתרי צלילה מלאכותיים הולך ומתרחב בכל רחבי העולם. בסקירות שפירסמנו (ועוד נפרסם) הוצגו האתרים המפורסמים אשר אותם מקדמת ההתאחדות לצלילה לאורך חופי הארץ – הגוררת איתנה, הניצן, הסטי"ל אח"י כידוןהדוברה הגדולה, זאב הים, הסי גארד והיד עוד נטויה.

בסרטון הוידאו, המלווה בתמונות מרהיבות, מתאר האומן ג'ייסון דיקירייס טיילור את כמה מעבודותיו ברחבי העולם. בקרוב אצלנו?

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Search Engine Submission - AddMe
דילוג לתוכן