צפו – צולל שוחה דרך נחיל של סרטנים אדומים

לאחרונה, המים באיזורים שונים לאורך החוף בקליפורניה שבארה"ב נצבעים בורוד – אדום, בעיקר בשעות בין הערביים. הגורם לצבע הם אלפי סרטנים קטנים אשר פולשים ממפרץ מקסיקו ובשנים האחרונות הרחיקו אפילו עד איזור מפרץ מונטריי שבצפון קליפורניה. הסרטנים הם מזן pelagic red crabs או בשמם הנפוץ יותר "סרטני טונה" – Small tuna crabs.

הסרטנים, באורך שלא עולה על כ 7.5 ס"מ ודומים במראה ללובסטרים. אבל, לא כדאי לאכול אותם מאחר והם ניזונים מפלנקטון אשר עשוי להיות רעיל.

הסרטון שלמטה צולם באוקטובר 2015 ובו נראים הסרטנים מזנקים באמצעות זרם סילון אשר נגרם ע"י קיפול רגליהם וכיווץ שרירי הבטן. כאשר הם מגיעים אל פני המים, הם פורסים את רגליהם, מתהפכים וצוללים באיטיות חזרה תוך סחיפה של פלנקטון דרך פיהם.

מדענים סוברים כי הפלישה המאסיבית של מין זה לאיזורים כל כך צפוניים נגרם עקב זרם המים החמים באיזור זה של העולם שהוא תוצאה של תופעת אל-ניניו. טמפרטורת המים במפרץ מונטריי גבוהה בכ 3-4 מעלות בממוצע, דבר שגורם למוות המוני של סרטנים מאחר ואינם מקבלים מספיק חמצן ומזון כאשר הטמפרטורה עולה. לעיתים החופים באיזור מתמלאים בגופות הסרטנים המתים עד שהאיזור כולו נראה כמו שדה קרב, מדווחים תושבים באיזור.סרטני טונה אדומים מתים

לפני מספר שבועות דיווחנו על תופעה של פלישת אלפי סרטנים לחופי אוסטרליה.

נזקי אל ניניו מורגשים בכל העולם ואם ימשיכו בני האדם בפגיעה בים התצאות תהיינה הרסניות!

כתבות נוספות

2 Comments

  1. מדהים! אין סוף להפתעות ותופעות נסתרות מן הימים המופלאים של הפלנטה שלנו.
    עדיף היה ויהיה להשקיע בחקר הים על חשבון מחקרי החלל .
    עובד לשעבר של חקר ימים ואגמים לישראל .
    ????????

    1. אין ספק. 70% משטח כדור הארץ מכוסה בים ועדיין בלא מעט מקרים מתיחסים לים כאל פח זבל מבלי להבין לעומק את ההשפעה העצומה על חיינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Search Engine Submission - AddMe
דילוג לתוכן