תאונת צלילה באוסטרליה – צעירה בריטית מתה במהלך צלילת הכרות

בשבוע האחרון גועשת רשת האינטרנט (בעיקר באתרי החדשות באוסטרליה) בעקבות מותה של צעירה במהלך צלילת הכרות באיזור ה Great Barrier Reef.

הצעירה הברטית בת ה-23, בת’אני פררל (Bethany Farrell),הגיע לאוסטרליה שבוע לאחר שהשלימה את לימודי התואר הראשון שלה.

מארח ואיננה צוללת מוסמכת, היא הצטרפה לצלילת אינטרו עם קבוצה של כשישה צעירים אחרים.

מסיבה לא ברורה, היא נפרדה מהקבוצה ומהמדריך (שהיה אמור להיות צמוד אליה לאורך כל הצלילה) וככל הנראה נכנסה לפאניקה. חבירה לקבוצה טוענים כי ראו אותה עולה אל פני המים ומיד שוקעת בחזרה. אנחנו ב diver מאמינים כי מאחר ולא היתה מנוסה, לא ניפחה את המאזן בהגיעה אל פני הים ולכן שקעה חזרה.

מאחר ותיאור הארוע ברשת לא מלווה בתאור מקצועי או בפרטים מלאים, אנו נסמכים על התיאורים באתרי החדשות וציטוטים מהתביעה שהגישו הוריה של הצעירה. נתיחה שלאחר המוות קבעה בבירור כי בת’אני מתה מטביעה.

נראה כי פאניקה היא מהגורמים העיקריים של תאונות הצלילה ורק נסיון, שיקול דעת ופעולה נכונה של הצוללים האחרים יכולה למנוע מצוללים במצוקה לעשות שטויות שעשויות להגמר במוות.

הסרטון שלמטה איננו קשור לארוע הנ”ל אבל מציג איך צולל בלחץ יכול לעשות שטויות ואיך מדריך מיומן מונע ארוע חמור:

כתבות נוספות

5 Comments

 1. תודה על התיאור, אבל בסרטון מדובר כנראה על הדרכה לקורס בסיסי שנעשה בעומק נמוך, מה כבר יכול לקרות בעומקים כאילו?

  1. הסרטון מדגים התנהגות של פאניקה מארוע פשוט של נסיון להוציא מים ממסיכה. במים רדודים אפשר לטבוע (למרות שצלילות עומק הן עם פוטנציאל סיכון יותר גבוה) כשעיקר הבעיות מתחילות מפאניקה. זו הסיבה שצירפנו את הסירטון – הוא לא קשור ישירות לארוע שעליו מדובר.

 2. הצעירה לא מתה מטביעה. היא מתה מרשלנות מחפירה של מדריך הצלילה, והמועדון ששלח אותו. בצלילת היכרות, שמטרתה לאפשר לאדם לחוות מהלך של צלילה בלי כל הכשרה מקדימה כלשהי, ובלי אימון מקדים בבריכה, אסור בשום מצב שהמדריך ינתק את הקשר עם החניך. כלומר עליו לאחוז בידו של החניך, ואם לא ניתן לאחוז ביד אזי צריך לאחוז באחד מהרצועות של כתפו.
  צלילה היא כניסה לתווך תת מימי עויין מאוד עבור האדם, משום שהוא תווך שלא מאפשר נשימה. הנשימה בצלילה ספורטיבית מתבצעת על ידי מיכל מוגבל בכמות אויר או גז אחר. תווך הצלילה התת מימי בגלל שינוי הלחצים בו, הוא עויין גם בגלל שינויי הלחץ הגדולים בצלילה, שיכולים לגרום לגוף האדם לתמורות חמורות שחלקן יגרמו למותו. לכן צלילה היא ספורט מסוכן ואתגרי, גם לכאלה שסיימו והוכשרו בו, אך בודאי למי שלא ביצע אפילו שיעור אחד.
  אם הצעירה שקיימה את צלילת ההיכרות, התנתקה מהמדריך או המדריכה, זה אומר שהמדריך התרשל באופן חמור בתפקידו וגרם למותה של הצעירה. בצלילת היכרות אין כל ידע או הכשרה לחניכה לנהל את הצלילה, שהיא מהלך מסוכן מכל בחינה שהיא ורק הכשרה מלאה של החניך בקורס של כוכב אחד מאפשר לה לצלול עם בן זוג, בלווי מדריך או דייב מאסטר. (רק בארץ אין חובה כזאת)
  לכן הצעירה לא מתה מטביעה אלא מרשלנות. במקום לצלול עם מדריך צמוד, המדריך הצמוד איבד את הקשר עם החניכה, וגרם לה לצלול לבד. דבר שהסיכוי לצאת ממנו בחיים בצלילה ראשונה ללא הדרכה הוא כמעט אפסי.

   1. המדריך הזה ממש לא מנוסה אם הוא יושב על הברכיים ומתבונן בחניך כמו זומבי איך הוא מנסה לרוקו את המסיכה על ידי הוצאת אויר מהפה ולא מהאף מספר רב של פעמים ! עד שנפל למדריך הדביל הזה האסימון החניך כבר מתנשף כמו חמור ובא לעלות למעלה . בקיצור הוא צריך לעבור קורס מדריכים מחדש ….

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe