תאונת צלילה – “הנשימה האחרונה” – סרט דוקומנטרי חדש

מספר את סיפורו של צולל שנותר על קרקעית הים בעומק 100 מ' ללא אספקת חמצן

בעומק הים הצפוני עם מיכל על הגב!

בשבוע שעבר (אפריל 2019) יצא לאקרנים בבריטניה סרט דוקומנטרי חדש המספר את קורותיו של כריס למונס (‘Chris Lemons) – צולל מקצועי אשר עבד במשימות תת ימיות במעמקי הים הצפוני, הרחק מחופי סקוטלנד.

בספטמבר 2012 עסק כריס בביצוע עבודות תחזוקה לצורך תיקון צינורות נפט וגז הנמצאים בעומק של כ 300′ (100 מ’). הספינה ממנה צלל, עגנה בדיוק מעל הנקודה בה עבד וסיפקה לצולל אויר ומים חמים הנדרשים לשהיה ממושכת בתנאי הקור הקשים באיזור. על מנת לשמור על מיקומה, מיוצבת הספינה על ידי מחשב מיקום דינאמי – dynamic positioning computer. תקלה במחשב המיקום גרמה לספינה לזוז ממקומה ולהסחף בתנאי הים הקשים. צינורות האויר והמים החמים של הצולל נקרעו, וכריס מצא את עצמו על קרקעית הים כשהמיכל שעל גבו הוא מקור האויר היחיד שלו!

“מיד הבנתי שאין לי סיכוי להינצל. המיכל שעל גבי המספיק ללא יותר מ 5-6 דקות של נשימה בעומק הזה. הרמתי ידיים. פשוט חשבתי על כל האנשים שאני משאיר מאחור והצטערתי שלא אוכל להמשיך לחיות” סיפר למונס’.

צוות הספינה הוריד רובוט תת ימי אל איזור שבו עבד כריס ותמונות הוידאו ששידר הרובוט היו נוראיות – כריס נראה שוכב על גבי המתקן שבו עבד. לאחר שהצליחו למקם את הספינה מחדש, החליט לפעול מיד ושני צוללים ירדו לעומק הים תוך חשש כבד כי הם יוצאים למשימת חילוץ גופתו של חברם לעבודה.

שני הצוללים הצליחו לגרור את כריס מחוסר ההכרה אל תוך פעמון הצלילה שאיתו ירדו אל קרקעית הים והחלו בביצוע פעולות החיאה. באורח פלא, 30 דקות אחרי שנותק ממקור אספקת האויר, החל הצולל להראות סימני התאוששות! באופן לא מוסבר לא נגרם לו נזק מוחי וגם כיום, לאחר שנות מעקב רפואי, לא ברור כיצד שרד כריס בקור המקפיא וללא אספקת חמצן! כריס חזר לעסוק בצלילה מקצועית!

כריס למונס' במרכז עם שני מציליו - דנקן אלקוק (משמאל) ודייב יאוסה
כריס למונס’ במרכז עם שני מציליו – דנקן אלקוק (משמאל) ודייב יאוסה

“השתתפתי מאז בהרבה כנסי רפואה ימית ושוחחתי עם רופאים רבים, לאף אחד מהם אין הסבר לנס שקרה לי” אומר למונס’, “הסברה הנפוצה היא כי אחוז החמצן הגבוה שהיה במיכל הביילאאוט שלי העשיר את הרקמות בצורה שעזרה לי לשרוד” הוסיף.

הסרט הנשימה האחרונה – Last Breath יצא כאמור לבתי הקולנוע ברחבי אנגליה בשבוע שעבר. אם מישהו מוצא קישור לסרט – נשמח לשיתוף!

קדימון לסרט:

 

מקור
לכתבה המקורית

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe