5 טיפים איך לצלול מסירה בצורה בטוחה

צלילה מסירה – הנאה וסכנה בצידה

צלילה מסירה יכולה להיות דבר מהנה ביותר, אבל, לצערנו, הסירות עשויות להיות מקור סכנה לצוללים. הסירות בדרך כלל צפופות – עשרות צוללים על ציודם ובנוסף מיכלי הצלילה (והמיכלים הנוספים לצלילות בהמשך היום), תנודת הסירה על הגלים והעובדה כי מדובר בריצפה רטובה, גורמים לסכנת החלקה, פציעה ואף גרוע מכך, בזמן ההכנות לצלילה, הקפיצה למים והעליה חזרה לסירה גם הן מהות מקור לטעויות ותאונות.

בחודשים האחרונים אף הגיעו דיווחים על שני מקרים נדירים בהם נקטעה לצוללים אצבע שבזמן קפיצה לאחור, טבעת שענדו על אחת האצבעות נתפסה בזיז בולט!

מקרים יותר נפוצים הם היפגעות (מכות יבשות וכואבות) בזמן עליה לסירה עקב טלטולי הגלים, החלקה ופציעות כתוצאה מציוד שנפל על האצבעות והרגליים בזמן התארגנות לצלילה.

לפני מספר חודשים שפירסמנו ארוע שקרה לאריק איזנמן (תאונת צלילה בזמן קפיצה מסירה). בחודשים האחרונים דווחו לחברת הביטוח DAN שני מקרים דומים בהם צולל שהיה כבר במים נפגע ממיכל של צולל שקפץ אחריו ואשר הסתיימו בצורה קשה. אחד הנפגעים סובל משיתוק בפניו ואילו במקרה האחר (שבו נפגע הדייב מאסטר), נשברה לו חוליה בעמוד השדרה העליון עם שיתוק בצד ימין של הגוף! תאונות מסוג זה מסוכנות ביותר.

איך ניתן למנוע תאונות בזמן צלילה מסירה?

צלילה מסירה נפוצה ברוב אתרי הצלילה בעולם. להלן חמישה טיפים שיעזרו לכם להינות מהצלילה ולא להפצע:

  1. אף אחד לא אמור להפצע מצולל שקפץ אחריו. לפני שאתם קופצים, קחו עוד רגע להציץ מעבר לכתף ולוודא שהאיזור פנוי.
  2. כבר בשלב התדריך, לוודא שכולם יודעים מה סדר הירידה למים ולדרוש שיהיה מישהו אחראי לאשר לכל צולל לקפוץ. הקפידו לקפוץ בתזמון שניתן לכם. חשוב שכל צולל יקפוץ בדיוק בזמן עפ”י הוראת האחראי על הסירה , לא לפני וגם לא להשתהות. ככל שהקבוצה גדולה יותר כך לתזמון יש חשיבות גדולה יותר.
  3. אחרי שקפצתם, התרחקו מייד מהסירה.
  4. שמרו על קשר עם הבאדי שלכם. גם בזמן ההתארגנות וגם כשאתם במים. הצפיפות על הסירה בדרך כלל גדולה וההתארגנות על הציוד לא נוחה. עיזרו אחד לשני לחגור את המשקולות, ללבוש את המאזן ולנעול את הסנפירים.
  5. אם נפגעתם או נפצעתם, שיקלו לבטל את הצלילה! בתאונות אשר דווחו ל DAN לאחרונה, שני הצוללים הרגישו טוב, למרות שנפגעו ממיכל האויר של הצולל שקפץ אחריהם. הפציעות החמירו לאחר שצללו כתוצאה מהשפעת הלחץ, המאמץ הפיזי ודחיית הטיפול הרפואי. אל תיקחו סיכונים (אגב, גם בתאונה שתיאר אריק איזנמן, הדייב מאסטר חשב שהוא יכול לצלול ..ההחלטה שקיבל שלא להמשיך, היתה נכונה ביותר – לקריאת הכתבה לחצו כאן)

לסיכום

לצלילה מסירה נוספים גורמי סיכון שאינם קיימים בצלילה מהחוף. צפיפות, סכנת החלקה ותנועת הגלים מוסיפים סיכון. בנוסף לכללי הבטיחות הרגילים שיש לנקוט לפני כל צלילה, חשוב להתיחס לגורמים אלו בבואכם לצלול מסירה.

צלילות מהנות ובטוחות!

סרטון המסביר איך לבצע קפיצה לאחור מסירה:

 

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe