אוסטרליה – צולל מת כתוצאה מתקלה במדחס אויר

ריכוז גבוה של פחמן חד חמצני במיכל

קווינסלנד, אוסטרליה, 29 בספטמבר 2017 – קהילת הצוללים באוסטרליה בסערה בטרם פסיקת בית המשפט

בית המשפט בקווינסלנד שבאוסטרליה יקבע כי מדחס אויר שלא תוחזק כראוי גרם למותו של צולל.

הארוע התרחש ב 10 באוג’ 2016 בעת שאנדרו טוואיטס (Andrew Thwaites) יצא לצלול בסמוך לחופי בריסביין שבמערב אוסטרליה. הצולל בן ה – 44  צלל עם בת זוג שגם היא צוללת מיומנת. בת זוגו לצלילה סיפרה לחוקרי המשטרה כי במהלך הצלילה הוא סימן לה כי יש לו בעיה בבטן, והיא חשבה כי הסיבה היא העובדה שאכל “כמות גדולה של עוגת פירות לפני שירדו לצלול”.

מכאן, תיאור הארועים לא ברור כל כך. בת הזוג לצלילה תיארה כי הם התחילו לעלות באיטיות כאשר לפתע אנדרו החל “לטוס” אל פני המים ואז הוא נעלם לה. גופתו נמצאה למחרת ע”י צוללי משטרת בריסביין כשהיא מונחת על קרקעית הים סמוך לסלעים באתר.

חקירת המשטרה אישרה כי הציוד שבו השתמש אנדרו היה תקין לחלוטין ובמיכל נשאר לו מספיק אויר לעלות בצורה בטוחה ללא כל בעיה.

חוקרי המשטרה בדקו את האויר במיכל הצלילה ואז גילו כי הוא מכיל ריכוז גבוה של פחמן חד חמצני שהוא גז רעיל. הריכוז המותר* של פחמן חד חמצני הוא 5 חלקיקים למליון (PPM), במיכל של אנדרו נמצא ריכוז של 2366 חלקיקים למליון (PPM)! פי 473 מהנורמה! 

חוקרי המשטרה הגיעו למועדון בו דחס אנדרו את המיכל שלו (המיכל היה פרטי של הצולל) ומצאו כי יש תקלה במדחס. עוד התברר כי אנדרו דחס את המיכל כחודש לפני הצלילה ולכן קראו גורמי המשטרה לכל הצוללים שדחסו את מיכליהם במקום, להגיע ולבדוק את איכות האויר בהם, ומצאו עוד מספר מיכלים מזוהמים בדרגות שונות.

במהלך המשפט הוזמן להעיד מומחה ל”מדחסי אויר לנשימה” אשר מסר בעדותו כי לפי בדיקתו המדחס לא תוחזק כראוי, עבודות התחזוקה שכן בוצעו בו, בוצעו בצורה רשלנית, החדר בו הותקן המדחס לא התאים בגודלו ומסנני האויר לא היו במצב תקין.

חקירת המשטרה אף העלתה ממצאים מדאיגים עוד יותר: כמנהלי הפעלת המדחס מונו שישה אנשים אבל לא נמצא מישהו שהוא אחראי. במועדון (שהוא אגב מרכז למחקר ימי ללא מטרות רווח) לא נמצאו נהלי האחזקה של המדחס ואולי הממצא החמור מכל, במהלך המשפט העידו אנשי המרכז כי הפעם האחרונה בה בוצעה תחזוקה מקיפה של המדחס היתה בשנת 2011!

המשפט אמור להסתיים השבוע ובקרב קהילת הצוללים מתחוללת כאמור סערה בעקבות העובדה כי הצולל מת מהרעלה כתוצאה מריכוז פחמן חד חמצני גבוה שנגרם מתקלה במדחס!

ובישראל? רשות הצלילה מקיימת (למיטב ידיעתנו) בדיקות תקופתיות של המדחסים הקיימים במועדונים אך התוצאות לא מתפרסמות ולא ידוע אם נמצאו חריגות/ תקלות במדחסים.

* ריכוז מותר עפ”י התקן הנהוג ברשות הצלילה הספורטיבית בקווינסלנד, אוסטרליה.

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe