אזהרה חמורה של הארגון העולמי לחיות בר – מחצית ממני הכרישים בים התיכון בסכנת הכחדה!

דייג בלתי מבוקר ופעולה לא נכונה בזמן שחרור לים - פוגע באוכלוסיית הכרישים

בים התיכון 86 מיני כרישים – מחצית מהם בסכנת הכחדה!

יותר ממחצית מ -86 מיני הכרישים בים התיכון נמצאים בסיכנת לכחדה בשל שיטות דיג לא זהירות, הזהירה הפדרציה העולמית של חיות הבר ( WWF – World WildLife Federation) ביום חמישי האחרון (11 לאוק’ 2018).

כמות הכרישים הנלכדים בטעות ברשתות מכמורת או בציוד דיג המיועד לדיג מסחרי, גבוה. כרישים מהווים כ -10% -15% מהדגים שנתפסו בחכות דייג המיועדות לדייג דגי חרב ולטונה, על פי העיתון האיטלקי – לה סטמפה.

בשנת 2015 נתפסו בטעות ברחבי הים התיכון ברשתות המשמשות ספינות דיג גדולות, כרישים וחתולי ים במשקל כולל של 14.065 טונות! תופעה המאיימת גם על דולפינים, לווייתנים, צבי ים ואפילו ציפורים.

בשר הכרישים הנלכדים נמכר לעיתים כבשר של דגי חרב אשר נמכר באופן חוקי בדוכני דגים.

ה- WWF פרסמו את ההזהרה לגבי סכנת ההכחדה של הכרישים במועד ההשקה של פרויקט SafeSharks שלה בארוע הפתיחה של מרוץ הסירות השנתי המתקיים בעיר הנמל טרייסט שבצפון מזרח איטליה. התחרות מתקיימת השנה (2018) בין ה -5 באוקטובר ל -14 באוקטובר וזו היא השנה החמישים שהיא מתקיימת. (בתוך כך, דווח כי שייט ישראלי המשתתף במרוץ נעלם שלשום ונערכים חיפושים אחריו – לכתבה בנושא לחצו כאן)

פרויקט SafeSharks, הוא שיתוף פעולה בין ה- WWF וארגוני סביבה מקומיים, אשר יעבדו עם דייגים וביולוגים ימיים כדי לערוך מחקר שמטרתו לגלות את הדרך הטובה ביותר לשחרור כרישים שנתפסו בטעות בחזרה לים כדי למקסם את סיכוייהם לשרוד.

בטרם ישוחררו חזרה לים, יוצמד לכרישים מכשיר מעקב לווייני שיספק לחוקרים מידע על תוחלת החיים והתנועות שלהם, במטרה לאבטח שטחים המשמשים את הכרישים להשרצה וכבתי גידול.

מאחר ועלות כל מכשיר מעקב הוא כ 5000 € הקרן גם משיקה מסע גיוס כספים עבור התוכנית.

הפרויקט כולל גם מהלך חינוכי של הצבת מיצגי מידע אינטראקטיבי במוזיאוני מדע ובאזורים ימיים מוגנים לאורך החוף האדריאטי, כולל בשמורות טבע, מרכזים זאולוגיים ועוד.

אם לא נשמור זה יגמר!

מקור
לכתבה במקור

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe