אני רוצה לעשות קורס צלילה. איפה הכי כדאי?

השאלה הכי נפוצה באינטרנט...ננסה לעזור למתלבטים

אחת השאלות הכי נפוצות בקבוצות הפייסבוק העוסקות בצלילה היא – איפה הכי כדאי לעשות קורס צלילה? ומכאן, כפי שאחדים מהמגיבים כותבים….מתחיל סרט. כל מי שיש לו חשבון פייסבוק מציע את המועדון האהוב עליו, מועדון הצלילה שבו הוא עובד או המועדון שבו הוא עשה את קורס הצלילה.

ננסה לתת טיפים למתלבטים ולמצטרפים החדשים לעולם הצלילה:

נתחיל ונאמר, בישראל קיימים כ 50 מועדוני צלילה ("מרכזי צלילה" – לרשימה המלאה – לחצו כאן). רמת ההדרכה בישראל היא מהטובות בעולם, המועדונים בישראל מצוינים ואין בכתבה המלצה על מועדון צלילה כזה או אחר.

אז מאיפה מתחילים? יש מספר שאלות שכדאי לחשוב עליהן לפני שניגשים לבחור מועדון:

ים תיכון או אילת?

ללא ספק, חווית הצלילה באילת מדהימה. הים התיכון עשיר פחות בבעלי חיים ימיים, הראות בו פחות טובה, המים פחות נוחים (יש יותר זרמים ברוב ימות השנה) אבל, מרביתנו גרים באזור המרכז ולכן, אחד ממועדוני הצלילה הפרושים לאורך חופי הים התיכון, בוודאי יהיה קרוב יותר ונגיש יותר (קרבה לאזור המגורים).

הים באילת (ברוב ימות השנה) שקט וצלול ומאפשר לימוד נח יותר, אבל, התמודדות עם תנאים מעט יותר קשים בשלב הלימוד, מאפשרים הקניית הרגלים וטכניקות שלאחריהן, הצלילה באילת תהיה פשוטה ונעימה יותר.

טמפרטורת המים – במהלך חודשי החורף (דצמ' – מרץ/ אפריל) טמפרטורת מי הים התיכון יורדת לכ 17 מעלות בעוד הים האדום, שומר על כ 22 מעלות אשר בשילוב עם טמפ' סבירה יותר מחוץ למים, באילת ניתן עדיין לצלול יחסית בנוחות גם בחורף (אנשי הים התיכון לא מפחדים גם מ 17 מעלות!)

השאלה האחרונה שאתם צריכים לשאול לפני שהחלטתם על הים התיכון או אילת – לוח הזמנים שלכם. קורסי הצלילה לרוב מועברים ברצף, חמישה ימים לכוכב ראשון ויומיים נוספים לכוכב שני. האם זה מתאים לכם? מסתדר להעדר שבוע מהלימודים/ עבודה? כשהמועדון קרוב, לעיתים ניתן לעבור את הקורס בסופי שבוע, לאחר יום העבודה ולא ברצף (שוב, גם כאן, יש מועדונים בכל הארץ שמקיימים קורסים במתכונת זו, השאלה היא, האם יהיה לכם נח להגיע אליהם).

אז, החלטתם על האזור ועכשיו, באיזה מועדון לעשות?

אז רגע לפני בחירת המועדון, חשוב לנו להזכיר כי בארץ פועלים כ 200 מדריכי צלילה אשר חלקם מעבירים קורסים פרטיים (הקורסים מתקיימים תמיד בחסות מועדון צלילה מורשה אך ההדרכה היא 'פרטית'). למדריכים הפרטיים נחזור עוד בהמשך.

מועדון קטן או גדול?

המועדונים הגדולים בארץ, במיוחד בחודשי הקיץ ובחגים, מסמיכים מדי שבוע עשרות צוללים. לרוב, תשתית המועדונים הללו מתאימה למספר רב יותר של צוללים (מוסמכים ומשתתפים בקורסים), יש להם ציוד רב יותר, מספר המדריכים גדול וההכשרה מאוד מתאימה לקבוצות של צוללים – המדריכים תמיד יהיו עם קשב לכולם, אך תשומת הלב תהיה מכוונת לאלו המתקשים על מנת לתת גם להם כלים ומיומנויות.

המועדונים הקטנים, הם יותר 'משפחתים', לעיתים הקבוצות יותר קטנות (לפני החלטה, תוכלו להתקשר למועדון ולשאול כמה חניכים יהיו במועד שבו אתם מתכננים לעשות את קורס הצלילה), ובמידה והקבוצה קטנה יותר, המדריך יוכל לתרגל יותר, לחזור על הסברים ולגרום לכל הקבוצה להתקדם ביחד.

כמו תמיד, לכל חלופה יש מחיר – לרוב, קורס במועדון קטן, יעלה מעט יותר (כאן צריך לציין, קורסי הצלילה בארץ הם מהזולים בעולם!). על נושא המחיר – נדבר בסוף.

באיזה ארגון צלילה לעשות את הקורס?

בעולם קיימים מספר ארגונים המאושרים להסמיך צוללים (על ארגוני הצלילה השונים בעולם תוכלו ללמוד כאן). 

התשובה לשאלה זו פשוטה. אם אתם לא מתכננים להפוך למדריכי צלילה – זה לא משנה! (כן, תעודת הצולל של ההתאחדות הישראלית לצלילה מוכרת בכל העולם!) 

תוספות ושירותים נוספים

במועדונים שונים תמצאו שירותים נוספים על ההדרכה עצמה – לינה לצוללים, שירותי הסעה ממקום הלינה שלכם, שימוש במחשב צלילה לכל חניך במהלך הקורס ומועדון חברים המציע הנחות אחרי סיום הקורס, כשתבואו לצלול בהמשך. תשאלו את עצמכם – מה חשוב לכם? והאם המועדון שבו תעשו את הקורס מספק את השירותים הנחוצים לכם?

תוכן קורס הצלילה כמעט זהה בכל המועדונים ובכל ארגוני הצלילה. יחד עם זאת, מועדונים שונים מציעים צלילה באתרים שונים שלעיתים יפים יותר, משלבים בקורס הרצאות/ סיורים להכרת הסובב הימי (למשל במצפה התת ימי באילת), צלילה מ – סירה ועוד. בחלק מהקורסים המועדונים נותנים לחניכים מסיכת צלילה/ נעלי צלילה אישיים במתנה ועוד…..על כל אלו תוכלו לשאול את המועדון ולהחליט כמה זה חשוב לכם.

יש כבר כיוון… מה עוד כדאי לשאול?

גם כאן, שאלה כללית בפיסבוק ("באיזה מועדון כדאי לעשות קורס צלילה באילת?") תוליד תשובות שהן נכונות למי שענה ולא בהכרח לכם.. אז מה כן כדאי לשאול?

אז אתם יודעים אילת או ים תיכון, מועדון גדול או קטן, השירותים הנוספים מתאימים לכם, מה עוד? אם כבר התמקדתם על מועדון מסוים – תוכלו לשאול על הציוד שהמועדון מציע, על מדריכה או מדריך מסוימים, על איכות השירות שהמועדון נותן (גם כאן…תקבלו מגוון דעות), על אתרי הצלילה שבהם מתקיים הקורס ועל השרות שאחרי סיום הקורס.

קורס פרטי או קבוצתי?

לא מעט מדריכים מציעים קורס פרטי. לרוב מדובר בקורס לקבוצה קטנה (לא יותר מ 2-3 חניכים, לעומת 6 בקורס קבוצתי). אין ספק שהחוויה ללמוד עם קבוצה היא נחמדה ולעיתים מעשירה (ויש גם קצת זמן אחרי שעות הקורס…..אז בכלל יכול להיות נחמד), אבל, אם אתם אוהבים ללמוד בקצב שלכם, אתם באים עם בן/ בת זוג/ ילד/ אמא ורוצים קורס משפחתי, או, מעט חוששים ומעדיפים מדריך שיהיה אתכם כל הזמן….אז מדריך פרטי הוא בהחלט בחירה מצוינת. זה יעלה יותר מקורס קבוצתי – אז על המחיר – תמשיכו לקרוא…

שאלת השאלות, אז כמה כסף? או, איפה הכי זול/ הכי כדאי

חברים, אלו החיים שלכם. זול זה ככל הנראה לא התשובה הנכונה. אחרי שעניתם על כל השאלות, תגידו לעצמכם האם המחיר הוא השיקול שיגרום לכם ללכת למועדון כזה או אחר? יש בהחלט מועדונים שמציעים מבצעים, נותנים הטבות למועדוני צרכנים ועוד, אבל, תשקללו את כל התשובות ואז תדעו!

לסיכום

בחירת המועדון שבו תעשו את קורס הצלילה היא חשובה להרגשה שלכם וצריכה להתאים לכל אחד עפ"י שיקולי נוחות, מקום מגורים ועוד. איכות המועדונים בארץ היא מצוינת! לא תמצאו "חאפרים" כפי שקיימים בהרבה מקומות בעולם. ישראל היא המדינה היחידה בעולם שחוקקה חוק צלילה ספורטיבית והמדינה היחידה שבה פועלת רשות ממשלתית האוכפת את החוק. המועדונים והמדריכים מפוקחים ועושים עבודה מעולה! לכו לקורס ללמוד לצלול! ככל שתתרגלו ותרכשו מיומנות כך תרגישו טוב יותר, תהנו מהצלילה ותחזרו הביתה בשלום.

בהצלחה!

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Search Engine Submission - AddMe
דילוג לתוכן