ארוע בטיחות בצלילה – הלכתי לאיבוד בתוך שברי ספינה/ Tyler Caughill

אני מכיר את המגבלות ופשוט המשכתי

צלילה בשברי הספינה  Cedarville

טיילר קוהיל (Tyler Caughill), צולל מקנדה, פרסם לאחרונה ארוע בטיחות שקרה לו במהלך צלילה לספינה טרופה הנמצאת בצפון מדינת מישיגן סמוך לגבולה של ארה”ב עם קנדה. טיילר אישר לנו לתרגם את המאמר שלו והדברים מובאים כפי שתוארו על ידו.

רקע:

הספינה Cedarville טבעה ב -7 למאי 1965, עת שניסתה לחצות מעבר צר הקרוי Straits of Mackinac המחבר את שני חלקים “האגמים הגדולים” שבמדינת מישיגן. הספינה, כ – 170מ’ אורכה, נמצאת בעומק של כ 33מ’ (105 פיט) ומהווה אתר צלילה פופלרי לצוללי האיזור. המים במקום קרים והראות נעה בד”כ סביב 5-8 מטרים.

תאור הארוע:

צללתי אל תוך הספינה וכשנכנסתי לחדר המכונות (בעומק של כ -25 מטרים), דרך מערכת של דלתות כפולות שמובילות אל מחוץ לספינה, נתקלתי בשני צוללים שנכנסו אל תא המכונות, הסתובבו מייד ויצאו.

נכנסתי אל חדר המכונות, קשרתי את אופנוע הים שצללתי איתו (סקוטר) והתחלתי להסתכל סביבי. הבאדי שלי היה בפתח מאחורי. חדר זה אינו גדול וניתן להבחין ביציאה באופן ברור מכל מקום בחדר זה. משם, הכנסתי את ראשי דרך פתח נוסף שהוביל למסדרון עמוק יותר לתוך הספינה הטרופה. דחפתי את גופי דרך הפתח כדי להביט סביבי.

עכשיו, כאן המקום לציין שאני יודע שעשיתי שטויות. היו לי שלושה או ארבעה סלילי אגודל (ספולים) עלי באותו זמן, אבל מאחר ולא היתה לי שום כוונה להמשיך הלאה, לא קשרתי אף אחד מהם ולא סימנתי את המסלול שעשיתי. מה שעשיתי היה בזהירות לצלול במורד המסדרון, אולי 3 או 5 מטרים מהדלת.

בשלב זה היה לי המון אויר (שני מיכלים, 120 באר בכל אחד), המשכתי להעמיק אך לא מספיק כדי לדאוג שאני רחוק מדי מפתח הכניסה. אחרי מספר מטרים הסתובבתי, כאשר העיניים שלי על היציאה שלי והתחלתי להתקדם לכיוון זה לחזור אל חדר המכונות. לפתע ראיתי משהו מבריק בתוך הפרוזדור בו צללתי ועצרתי על מנת לראות במה מדובר. צללתי לכיוון העצם המבריק – עדיין בדרכי ליציאה – ועצרתי להסתכל ולראות מה זה. בסופו של דבר זה לא היה שום דבר, אז שמתי את היד שלי על מסגרת הדלת והוצאתי את ראשי בחזרה החוצה אל מה שחשבתי שזהו חדר המכונות ממנו נכנסתי למקום. להפתעתי, חשבתי שזהו חדר שונה לגמרי מזה שנכנסתי דרכו. הייתי צריך לראות את דלתות היציאה מהספינה מהמקום שבו אני נמצא, ולא יכולתי. שום דבר לא נראה מוכר בכלל, ומיד חשבתי לעצמי “% # $ @ אני יודע טוב יותר מאשר לעשות דברים כאלה, והנה אני, אבוד ב Cedarville.”

עכשיו, המזל שלי בשלב זה, היה שעצרתי במקום. עצרתי וחשבתי על הדברים. ידעתי מה עשיתי, והייתי בטוח שאני צריך להיות ליד הפתח הנכון, אבל שום דבר לא נראה בסדר. בנקודה זו, בזהירות רבה, עברתי בדלת, החזקתי את ידי על המסגרת ורכנתי החוצה ככל שיכולתי וסקרתי בקפידה את החדר במטרה למצוא משהו מוכר. למזלי, חוט האיבטוח האדום של הקטנוע השחור שלי בצבץ, בקושי בקצה שדה הראייה שלי וידעתי שאני נמצא במקום הנכון. החדר, והכי חשוב, היציאה היו מטושטשים כתוצאה מצולל אחר שהרחיף בוץ מהתחתית, דבר שגרם לכך שההמקום נראה ליש שונה לחלוטין..

כמה מכות סנפיר קלות, אספתי את הסקוטר ויצאתי אל מחוץ לדלתות, להמשך הצלילה.

בפועל, בשום שלב לא אבדתי, אבל במשך זמן מה, המוח שלי שידר לי שאני לא נמצא במקום הנכון ואם הייתי הולך לחפש את ‘הדלת הנכונה’ הייתי יכול בקלות להיות אבוד באמת.

שוב, אני צולל מספיק מיומן ויודע שלצלול במקום כזה חשוב להשתמש בחוט סימון, אבל בין אם זו היתה יוהרה, שכרון מעמקים או פשוט שיקול דעת לקוי … בקלות יכולתי להפוך יום טוב של צלילה ליום רע של צלילה רק כי אני החלטתי שלא לקשור חוט סימון, אשר היו לי כמה כאלו בהישג יד!

מסקנות:

אני מניח הנקודה שלי היא, שאפילו צלילה שנראית קלה ופשוטה אל תוך שברי ספינה יכולה להוביל קטסטרופה. קצת סחף מורחף (שלא לדבר על רחף כבד) יכול לשנות באופן דרסטי את המראה של אזור שאתה חושב שאתה מכיר היטב. אלה לא דברים טריוויאליים לשחק איתם. המלצתי היא לטפל בכל תרחיש כאילו זה יכול להיות המקרה הגרוע ביותר מלכתחילה ולא להקל ראש בכללים אשר שומרים על חייכם.

סרטון וידאו של צלילה בספינה:

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe