ארוע בטיחות בצלילה – נגמר לי האויר כי לא שמתי לב

אין סוף טעויות וארועים

הסרטון שלמטה צולם במהלך צלילה ב-פלייה דל כרמן (Playa del Carmen) שבמקסיקו. הדברים מתוארים ע”י ביתו של הצולל אשר צילם. ניתן לראות גם את ההסברים במהלך הוידאו (כותרות באנגלית).

תיאור הארוע:

קבוצת צוללים ירדה לצלול בעומק של כ 18 מ’ (לא מפורט מה רמת ההסמכה שלהם ומה הנסיון. לא ברור מי המוביל אבל בצלילות במקום בד”כ מוביל את הקבוצות דייב מאסטר או מדריך צלילה).

הקבוצה נתקלת בזרם חזק (הצלילה תוכננה כצלילת זרם – הסירה המתינה לצוללים במורד הזרם).

הצולל המצלם הבחין בחברי הקבוצה מתגודדים סביב צב ים גדול על הקרקעית. הוא שוחה נגד הזרם ומגיע סמוך לצב בעוד חבריו (ובהמשך גם הוא) מלטפים את הצב – בסוף הפוסט מופיעה התנצלות על כך שלא ידעו שאסור לגעת בצב….

חברי הקבוצה נראים נאבקים להשאר במקום ונאחזים בסלעים על מנת שלא להסחף עם הזרם.

קשה לנשום

לאחר מספר דקות של התבוננות בצב (לא ברור כמה זמן שהו בנקודה) מרגיש לפתע הצולל כי הנשימה דרך הווסת הופכת להיות לו קשה. הוא מביט במד הלחץ ורואה שהאויר במיכל כמעט ונגמר (לאחר הצלילה, התברר כי היו לו עוד כ 30 באר, אבל, מאחר ולא צלל עם משקפי הראיה שלו, הבחין רק כי המחוג באיזור האדום).

הצולל מנסה לקרוא לשאר חברי הקבוצה שכבר המשיכו עם הזרם. הוא מנסה להשמיע קול דרך הווסת ובהמשך משתמש במצלמה לדפוק ככל הנראה על המיכל על מנת להסב את תשומת ליבם של שאר הצוללים.

עליית חירום

כשמבין הצולל כי איש מהצוללים אינו מבחין במצוקה שלו, הוא מחליט לבצע עליית חירום (בשלב בו בסרט מופיעה הכותרת לגבי עליית החירום, נראה שהוא כבר גבוה מעל שאר הצוללים).

מעומק של 18 מ’ לוקח לצולל כ – 30 שניות להגיע לפני המים (קצב עליה של 36 מ’ בדקה!)

בלגן גם מעל פני המים

הצולל מגיע (כשהווסת עדיין בפיו) אל פני המים ומגלה כי הוא נמצא כ – 500 מ’ מהחוף. במרחק הוא מבחין בסירה. לאחר שהוא מסיר את מסיכת הצלילה ומשאיר אותה סביב צווארו, הוא מנסה שוב בעזרת המצלמה למשוך את תשומת ליבם של שאר הצוללים ומנסה לקרוא לצוות שעל הסירה – ללא הועיל.

בשלב מסויים, נופל לו אחד הסנפירים (במהלך נסיון להסיר אותו?). למזלו הוא מצליח לתפוס את הסנפיר ומשתמש בו לנסות לסמן לסירה.

סוף דבר

לפתע מגיעה סירה ואנשיה מנסים לברר איפה הסירה שהצולל צלל ממנה. הוא משיב כי אינו יודע. איש צוות מהסירה צועק משהו בספרדית ותוך דקות, מגיעה הסירה ממנה צלל.

במקביל, ביתו מתארת כי בשלב מסויים הבחינה כי אביה חסר וניסתה לשחות נגד הזרם כדי לאתר אותו. הדייב מאסטר סימן לה להשאר עם הקבוצה אך היא ניסתה בכל זאת לחפש את אביה עד שהבינה כי אין לה מספיק אויר במיכל.

לאחר שעלו הצוללים לסירה, תוך כ – 10 דקות אותר הצולל לשמחת כולם.

כתבות נוספות

4 Comments

 1. ניתוך חשוב שחסר פה לדעתי
  א.
  המדריך לא היה בשליטה על צריכת האוויר בקבוצה וזה אומר שאת/ה חייב/ת לההיות מודע/ת לאצמך.
  ב.
  המדריך לא שמר על הקבוצה כקבוצה.
  ג.
  תקלה חמורה מאוד מצד הצולל שלא שמר על הבאדי שלו שיהיה איתו וזה היה פוטר את כל הבלאגן מלחתחילה.
  ד.
  הצולל נכנס להיסטריה ועלה יותר מידי מהר והסתכן בעליה בקצב של פי שלוש מהקצב הנכון למרות שברגע שהוא התחיל עליה נההיה לו יותר אוויר זמין לנשימה בגלל ירידת הלחץ.
  ה.
  הוא הוריד את המסכת צלילה על פני המיים ובגלל זה הוא הסתכן באיבוד הסנפיר.
  ו. כמובן שהצולל לא היהמספיק מקצועי בצלילה כדי גם להתעסק עם צילום ולכן הוא לא היה מודע בכלל לצריכת האיור שלו

 2. אין ספק שיש פה רשלנות של דייב מאסטר או מדריך צלילה. עם זאת כל צולל חייב להיות אחראי על מצב המיכל/ים שלו, ולדעת כמה נשאר לו במיכל. במצב של 100 אטמוספירות יש להגביר את קצב ההתבוננות והעדכון של מצב האויר. ב- 70 אטמוספירות צריך כבר להתחיל לעלות לפני המים מהעומק שהם היו בו.
  כדאי להצטייד בצלילות מהסוג הזה ברעשן.
  הצולל עלה בלי לסמן שהוא עולה. לא היה לו מצוף, והוא סיכן את עצמו בהפגעות על ידי כלי שיט אחר.
  אין ספק שכל המצב היה מיותר. עירנות מתמדת על שעון לחץ האויר במיכל היתה מונעת את הסיכון המיותר הזה.

 3. אין ספק שיש פה רשלנות של דייב מאסטר או מדריך צלילה. עם זאת כל צולל חייב להיות אחראי על מצב המיכל/ים שלו, ולדעת כמה נשאר לו במיכל. במצב של 100 אטמוספירות יש להגביר את קצב ההתבוננות והעדכון של מצב האויר. ב- 70 אטמוספירות צריך כבר להתחיל לעלות לפני המים מהעומק שהם היו בו.
  כדאי להצטייד בצלילות מהסוג הזה ברעשן.
  הצולל עלה בלי לסמן שהוא עולה. לא היה לו מצוף, והוא סיכן את עצמו בהפגעות על ידי כלי שיט אחר.
  אין ספק שכל המצב היה מיותר. עירנות מתמדת על שעון לחץ האויר במיכל היתה מונעת את הסיכון המיותר הזה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe