הנשק החדש במלחמה בזהרונים

דגי הזהרון – מין פולש

דגי הזהרון (Lionfish) הינם טורף-על אשר לתאבונם אין שובע. זהו מין פולש אשר בכל מקום אליו מגיע, משנה את המערכת האקולוגית וגורם נזקים עצומים. בעוד זהרון בוגר טורף 70 מיני דגים שונים, 18 הקוצים הרעילים שעל גבו, הופכים אותו ללא אטרקטיבי לשאר הטורפים בריף, וכך, זן זה מתרבה ללא כל הפרעה בעוד זנים אחרים נכחדים.

בארה”ב התירו לאחרונה לדוג דגים אלו בצורה מאסיבית ע”מ להשתלט על ההתפשטות המהירה של מין זה לאורך חופי האוקיאנוס האטלנטי.

כבר בשנת 2003 התחילו להבחין בנזקים הנגרמים ע”י דגים אלו באיזור הבהאמס – בין השנים 2003 ועד 2009, טרפו הזהרונים רבים מהדגיגים הצעירים שבקעו באיזור ריפי האלמוגים סביב האיים. התוצאה – בשנת 2009 הצטמצמה אוכלוסיית האלמוגים עד כדי 96% באיזורים מסויימים.

ממשלת ארה”ב החליטה להלחם בפולש, ובאמריקה כמו באמריקה, מיד מפותח כלי נשק עוצמתי.

הרובוט החשמלי

קבוצה של מתנדבים, אנשי מקצוע מתחום הרובוטיקה, המדעים והביולוגיה הימית הקוראים לעצמם RISE – רובוטים בשירות הסביבה – Robots in Service of the Environment, מפתחת בימים אלו מעיין תותח חשמלי בעל שתי אלקטרודות. הכלי אשר יופעל ע”י צוללים, יכלול מקור חשמל בזרם גבוה, זרוע ושתי אלקטרודות. כאשר הצולל ימקם זהרון בין שתי האלקטרודות, יווצר שדה חשמלי אשר יהרוג את הדג.

דגם של הרובוט לטיפול בזהרונים
דגם של הרובוט לטיפול בזהרונים

ב RISE מאמינים כי הרובוט המפותח יהיה זול מספיק על מנת שניתן יהיה להפיץ אותו למספר רב של צוללים ובכך לגרום לדילול של אוכלוסיית הזהרונים במערב האוקיאנוס האטלנטי.

צוות המפתחים מקווה עוד כי יוכלו לשכנע דייגים מקומיים לדוג כמות גדולה של זהרונים שיספקו למסעדות ובכך לפתח שוק לדגים אלו. לכשיהפכו למנות במסעדות, יתפתח שוק לדגים אשר יעודד דייג נרחב שלהם.

בשנים האחרונות, הופיעו זהרונים אשר פלשו מים סוף והחלו מתרבים לאורך חופי הים התיכון. אמנם אלו דגים מרהיבים אבל הנזק שהם גורמים מצריך פעולה משמעותית לעצירה של התרבותם הבלתי נשלטת. באיזורים שונים באגן הים התיכון החלו בדייג של מין זה וגם בישראל מספר גופים החלו לתת את דעתם לחשיבות בעצירה של התפשטות המין הפולש.

 

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe