שישה טיפים לשמירה על בטיחות בצלילה

לא משנה אם אתה צולל מנוסה או רק מתחיל את דרכך בעולם הצלילה, לא משנה אם אתה צולל ספורטיבי או בעל הסמכות רחבות,  בטיחות היא מעל הכל כשאנו באים לצלול.

הקיץ בעיצומו, השמיים כחולים  והמיים הקרירים (ובחלק מהחופים’ צלולים) מזמינים את כל מי שאוהב את השקט והנופים לצלול ולאסוף עוד חוויות. לא מעט אנשים בוחרים לשלב בחופשה שלהם צלילה והמועדונים בעונה זו מלאים בצוללים שחלקם ישראלים וחלקם תיירים, חלקם מנוסים וחלקם טירונים. אבל, המכנה המשותף לכולם היא העובדה שלאחר שיציגו את המסמכים, יעלו על ציוד, יכניסו את הווסת לפה, ירוקנו מאזן ויתחילו מסע מרתק מתחת למים. סביבה חדשה, בעלי חיים שונים, ספינות טרופות ושוניות אלמוגים הם חלק מהמסע, אבל, חייבים לקחת בחשבון את הסכנות ולוודא שאנחנו שומרים על הבטיחות גם אם זו הצלילה ה 1000 שלנו.

כמה טיפים שיעזרו לשמור על החיים שלנו ושל הבאדי שאיתנו:

  1. צלול בהתאם ליכולותיך:

כל צולל חייב לקחת בחשבון את מגבלותיו. תכננו את הצלילה בהתאם לרמת ההסמכה הנמוכה ביותר של המשתתפים בצלילה, קחו בחשבון שמי שצלל בפעם האחרונה לפני מספר שנים, עשוי להיות מופתע מתגובותיו לעומק הצלילה אחרי הזמן שחלף מאז צלל לאחרונה. התחשבו במצבכם הבריאותי והתחושה טרם תחילת הצלילה.

הכנות לצלילה

  1. תכננו את יום הצלילות:

תכנון הצלילה הוא נושא חשוב ביותר. בין אם אתם מתכוונים לבצע צלילה אחת ובין אם יותר מצלילה אחד, תכננו את היום שלכם. יש לקחת בחשבון את סוג האויר שאתם צוללים איתו, עומקים, זמני ההפסקה ומשך כל אחת מהצלילות.

3. עקוב אחרי מצב האויר במיכל:

מחסור באויר הוא אחד מהסיוטים הגדולים של צוללים ולא מעט אנשים נמנעים מלצלול עקב חשש זה. מעקב אחרי מצב האויר הוא חיוני. אספקת האויר ומשך זמן הצלילה לו יספיק האויר תלויים במספר גורמים בינהם עומק הצלילה וכמה אויר צורך כל אחד באופן אישי. ככל שהצולל לחוץ יותר, צריכת האויר שלו תהיה גבוהה יותר וכן תגובותיו לארועים מתחת למים. חובה לתכנן את הצלילה בהתאם לכללים אבל, גם לאחר שתיכננתם את משך הצלילה, לא לעקוב אחרי מצב האויר היא אחת השגיאות הנפוצות אשר עלולה לגרום אף לבעיה חמורה אם לפתע יגלה אחד הצוללים שלא נשארה לו כמות מספיקה של אויר לסיים את הצלילה בביטחה.

איזון ציפה

לעולם אל תגיעו למצב שבו האויר לא מספיק לסיום הצלילה בצורה בטוחה (חשוב לקחת בחשבון את קצב העליה וחניית בטיחות).

4. בדוק את הציוד שלך:

צוללים אשר משתמשים הציוד הפרטי שלהם, חייבים לוודא כי הציוד עובר בדיקה תקופתית ע”י טכנאי מוסמך, כחוק. לא מעט צוללים רוכשים ציוד ומניחים אותו בארון לתקופה ארוכה עד הפעם הבאה שמזדמן להם לצלול. גם ללא שימוש, ציוד עשוי להפגם ולכן, תחזוקה שוטפת היא קריטית.

הדבר נכון גם במקרה שמשכירים ציוד מהמועדון. חשוב לבדוק ויזואלית ולוודא שהציוד תקין.

5. שמור על איזון:

אחד הדברים החשובים בצלילה הוא שמירה על איזון – ציפה ניטרלית. ירידה מבוקרת תשמור על מגבלות העומק שלנו, תמנע מאיתנו לפגוע בקרקע, לפגוע באלמוגים או להפגע מבעלי חיים הנמצאים בקרקעית (קיפוד מישהו?) ותמנע הרחפת חול אשר פוגעת בסביבה ופוגעת בראות.

מרחיפים חול

בבואנו להכנס לאיזור מערות או ספינות טרופות (לבעלי הסמכה מתאימה), איזון טוב ימנע פגיעה בדפנות בעת שחיה דרך מעברים צרים ותמנע התפסות של הציוד באותם מקומות.

6. אל תאבד את הבאדי שלך:

צלילה עם בן זוג היא מכללי הבטיחות החשובים ביותר, לעולם אין לצלול לבד. הפרדות מבן הזוג עשויה לגרום לבעיות קשות במהלך צלילה. שמירה על מרחק סביר וקשר עיין ישמרו על שני בני הזוג. שני הצוללים אחראים להזכיר לבן הזוג לבדוק את המצב האויר, לשמור על עומק הצלילה, לשמור על התמצאות בסביבה ולהגיב במהירות במקרה הצורך. לפני תחילת הצלילה,חיזרו על הסימנים המוסכמים, סכמו את משך הצלילה והמסלול, סכמו את סדר הפעולות במקרה של אבדן בן הזוג וטרם הכניסה למים, בידקו אחד את הציוד של השני.

סימנים מוסכמים

צלילות בטוחות ואחלה קיץ!

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe