כמעט נמחצתי למוות בעומק של 330 פיט/ Ant Williams

סיפור של צולל חופשי

זהו תרגום של כתבה שפרסם הצולל שהתמודד עם האתגר ומובאת בגוף ראשון:

מה למדתי על עצמי מתוך עיסוק בספורט המסוכן של צלילה חופשית:

"זו היתה הצלילה העמוקה ביותר שניסיתי לבצע מאז ומעולם. מתחתי, היו המעמקים של החור הכחול – Dean’s Blue Hole (שנמצא בבהאמס – בין קובה לפלורידה) אשר מגיעים לעומק של 662' (כ – 220מ'). האתתי את הנשימה ובדקתי את קצב הלב.

השופט סימן לי שזהו הזמן שלי לצלול ועומק הצלילה הנדרש הוכרז על ידי הכרוז. כאשר נקשרתי לחבל אשר יוביל אותי בצלילה, ידעתי שמעתה, אין מקום לפחד.

צלילה חופשית - ספורט אתגרי ומסוכן צילום: Ant Willians
צלילה חופשית – ספורט אתגרי ומסוכן צילום: Ant Willians

פסיכולוג ספורט במקצועי

עשר שנים קודם לכן, עבדתי כפסיכולוג ספורט עבור קבוצת מתחרי אופנועי גראנד פרי באירופה. האתגר היה לגרום לרוכבים לנסוע מעט מהר יותר, אך כשמדובר באנשים שבמהלך הקריירה שברו כל עצם בגופם, היה זה אכן אתגר!

במקביל, עבדתי עם מתאגרפים, מטפסי הרים, קיק-בוקסרים, גולשי סקי תחרותיים, נהגי ראלי וגולשי גלים. מה שמשך אותי לספורטאים אלו היתה הגישה הבלתי מתפשרת שלהם כאשר הם ניצבו בפני אתגרים מפחידים במיוחד.

הטרידה אותי המחשבה שמעולם לא הצלחתי בספורט כשלהו, לא כל שכן, אתגר מסוכן מאזשהו סוג. הרגשתי כאילו שאני מזויף, כל מה ששיתפתי עם הספורטאים שהיו בטיפולי היה מתוך ספרי הלימוד, לא היה לי שום ניסיון אישי בדברים שניסיתי ללמד אותם! איפשהו בפנים ידעתי שאני חייב להתנסות בספורט אתגרי המשלב סכנה ועל ידי כך, אוכל ליצור קשר קרוב יותר עם הספורטאים שלהם אני מנסה לעזור. זו היתה המחשבה שהובילה אותי לבסוף לעסוק בצלילה חופשית.

צלילה חופשית Ant Williams
אחד הפחדים הגדולים בצלילה חופשית הוא חוסר היכולת להבחין במיקומך. Ant Williams

ההתמודדות שלי עם אתגר מסוכן – צלילה חופשית

צלילה חופשית זהו ספורט שמקורותיו בעולם העתיק. שחיה חופשית לעומק של 300' או יותר מעלה מאתגרת בצורה קיצונית את גוף הצולל. היכולת להתמודד עם הצורך הטבעי של הגוף לחמצן במעמקים דורשת יכולת פיזית, סיבולת, נחישות ומחויבות שיש למעט אנשים ללא שנים רבות של אימונים. מצאתי שהצלילה החופשית מפחידה אך בד בבד, ממכרת.

עד עצם היום הזה אני מתקשה להסביר למה בחרתי דווקא בספורט הזה. יש משהו נפלא בירידה למעמקי האוקיאנוס, בשקט מוחלט בתוך עולם זר ושונה מסביבך.

תוך זמן קצר, ותוך שימוש בטכניקות שאותן לימדתי, הביצועים שלי השתפרו פלאות. אחרי מעט אימונים יכולתי להחזיק את הנשימה למשך שמונה דקות שלמות! בבריכה, יכולתי לשחות כ – 250 מ' בנשימה אחת ובים הגעתי לעומק של 262' (כ 90 מ') ללא כל ציוד מלבד האויר שבראותי.

ההתנסות שלי בצלילה חופשית לימדה אותי להשאר רגוע תחת לחץ בתחום שמותיר תקווה מועטה לספורטאי שמאבד את השליטה העצמית שלו ברגע קריטי.

צלילה חופשית לעומק 328'

הצלילה בבהאמס העמידה אותי בפני אתגר אחר לגמרי. זה היה בשנת 2012 והחלטתי לבחון את היכולת שלי לצלול לעומק של 328' (כ – 110מ'), כ 22 מטרים יותר מכל מה שהתנסיתי בו מעולם.

סמוך לפני הים הייתי צריך להתאמץ מאוד כדי לשחות כלפי מטה בגלל כמות האויר העצומה שהכנסתי לראותי. בעומק 65' (כ- 23 מ'), משקל המים שמעלי היה כבד דיו כדי שאמשיך להעמיק מבלי להזדקק לעבודת רגליים.

בעומק 196' (כ – 65 מ') היתי מוקף בחשיכה מוחלטת והרגשתי תחושת חנק בגרון. אין הרגשת בדידות גדולה יותר מאשר לשקוע לבד במעמקי הים. התחושה מאוד לא נוחה.

בעומק, אתה נמחץ תחת משקל המים שמעליך – החזה שלך מתכווץ למחצית מגודלו וקנה הנשימה שלך מתחיל לקרוס. לחץ דומה מעל פני המים גורם לנזק משמעותי לאברים פנימיים בגוף.

כאשר הגעתי לבסוף לעומק של 328', ראיתי את לוחית המתכת כאילו היתה מוארת בפרוז'קטורים. שלחתי את ידי לאסוף את הלוחית והמוח זעק לי לעשות זאת במהירות. התחלתי לעלות וכל הגוף שלי היה נואש לאויר. אחרי כשלש דקות עליה המים עדין היו שחורים לחלוטין. לא היה לי כל מושג איפה אני נמצא ביחס לפני הים ופחד החל להשתלט עלי. האם אני תקוע? האם אני עדיין בתחתית?

בסופו של דבר, הגעתי אל פני המים כשתחושת ההצלחה היתה מהממת.

ברגע הזה, הגדרתי את מי שאני ולמה אני מסוגל להגיע בעולם הזה. במשך שלשת החודשים הבאים התעוררתי כל בוקר עם חיוך ענק, הרגשתי שהסגתי את הבלתי אפשרי.

כדי להשיג משהו גדול בחייך, אתה צריך להתחיל לקחת סיכונים מחושבים. זה לא קל או נח, אבל כל אחד יכול ללמוד איך לעשות זאת.

החיים עשויים להגיש בטוחים יותר כאשר הדברים נמצאים תחת שליטה. אך לקיחת סיכונים היא בעלת משמעות כאשר אתם רוצים לגלות את עצמכם. בכל פעם שאתם מתגברים על מכשול, אתם לומדים משהו על עצמכם. זה בונה את כשר העמידה שלכם והבטחון העצמי שלכם. ההתמודדויות הללו יסיעו לכם להגדיר מחדש את הגבולות שלכם ויעזרו לכם לחשוב מחוץ לקופסא."

על הכותב: Ant Williams הוא פסיכולוג וצולל חופשי.

הכותב מרצה במסגרת TEDex אוסטרליה, על הכמעט תאונה שהגדירה עבורו את מי שהוא ולמה הוא מסוגל:

מקור
News.com.au

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Search Engine Submission - AddMe
דילוג לתוכן