סכנה – פעילות סירות באיזור אתרי צלילה

עולים מצלילה? שימו לב מה קורה מעליכם!

צפיפות של פעילויות ספורט ימי מסוכנת במיוחד לצוללים

אילת חוף אלמוג מול גשר השמורה הצפוני סוף שבוע , קיץ .. שעת צהריים … תנועת הצוללים וקורסי הצלילה באילת גדולה מאוד פי 3 משנים עברו .
בעודי צולל עם תלמידי אני מבחין ב 3 צוללים נערים כבני 16-18 שצוללים עצמאית מגיחים מעומק המידרון לכוון ה 6 מטרים ממערב לסלע יהושוע מול גשר השמורה הצפוני. אני גם מבחין באחד מהצוללים נמשך כלפי מעלה לכיוון פני המים כתוצאה מחוסר מיומנות באיזון שלו ובו זמנית אני גם רואה שאותו הצולל אינו מבחין בספינת הזכוכית הענקית המגיחה מכיוון צפון לדרום צמודה ממש על קו מצופי השמורה כ – 7 מטרים מסלע יהושוע במסלול התנגשות כמעט ודאי עם גופו של הצולל …. סקיפר הספינה שגודלה כ 24 מטרים ומשקלה כמה טונות מפליג במסלול ישר עם 2 מנועים בסל"ד נמוך לכיוון המצפה התת ימי ואינו מבחין כמובן בנעשה מתחת למים…אני מזהה במהירות את העיניין מגיע לצולל אוחז בסנפירו ומושך אותו כלפי מטה תוך כדי סימון שירוקן את מאזן הציפה שלו במהירות..ובכך אולי מונע אסון נוסף מיותר אשר יכל להתרחש בין רגע בשמורת האלמוגים באילת.

הצולל השמאלי בתמונה מתקשה לשמור על איזון ועומק. צילום: איל סייג
הצולל השמאלי בתמונה מתקשה לשמור על איזון ועומק.
צילום: איל סייג

צוללים מדריכי צלילה עוזרי מדריך ומובילי קבוצות העובדים במועדוני הצלילה ו – Dive Masters

הצלילה בימים אלו בשמורת האלמוגים תחת סלע יהושוע מסוכנת מאוד ומצריכה צומת לב גדולה מאוד למיקומם של הצוללים במים. עומק הקרקעית בסלע יהושוע הוא כ 6 מטרים מפני המים כך שמרווח הביטחון לפני המים קטן מאוד בהנחה שאתם צוללים כ 2 מטר מהקרקעית .
תנועת ספינות הזכוכית ערה מאוד באזור זה בימי הקיץ ובמיוחד באוגוסט ומפעילי ספינות הזכוכית אינם מתחשבים בצוללים או בשחיינים והמשנרקלים בשמורה ועוברים מעל הסלע בכדי שאורחיהם יוכלו לצפות בסלע מהתחתית השקופה, (כאילו שאין להם את כל הגנים היפנים!!! להפליג בהם בשטח הרדוד…) שם לנו אסור בתכלית האיסור לצלול!

סירת זכוכית עוברת מעל סלע יהושוע צילום: איל סייג
סירת זכוכית עוברת מעל סלע יהושוע
צילום: איל סייג

לכן אנו המדריכים מובילי הקבוצות וגם הצוללים חייבים לנקוט במשנה זהירות בהגיענו לאיזור זה ולדאוג שכל הצוללים מאוזנים טוב מאוד ובמיוחד שמגיעים מעומק השמורה לדאוג שכולם מרוקנים אויר מהמאזנים כבר מ 10-15 מטר ומגיעים לכיוון ה 6 מטר כבר מאוזנים ולהיות עירניים בראייה לכיוון פני המים ולרעשי מדחפים. 
נקווה גם שהפוסט הזה יעזור להרחקת המצוף סימון לעומק שטח הים לפני שקורה האסון הבא .

שיהיה לנו צלילה מהנה ובטוחה בקיץ 2018

אייל סייג מדריך צלילה בכיר ומדריך מדריכים 909117 PADI , CMAS , TDI SDI והרשות לצלילה המוסמכת משרד התרבות המדע והספורט .
Ots Israel # צלילה באילת Eyal Sayag
eyal_sayag@hotmail.com +972(0)522479359
Deep Siam Diving Center

כתבות נוספות

One Comment

  1. נכון מאוד אייל, לצערנו ציינת את הנ.צ שבו צללת. אם תקח צפונה יותר לאזור הסטיל מול החוף של דיין. מקום שפוקדים אותו לא מעט צוללים, האם המקום סגור במצופים מהחוף של זיהום ים, עד למצוף, ובחזרה עד למרינה? התשובה היא; לא. לא פעם ישבתי על הספסל במרינה, סירות נכנסות למתחם, גלשנים בשפע, ואפילו פעם אחת זודיאק של חיל הים נכנס פנימה. אז עד שלא יקרה אסון, לא יעשו כלום לצערנו!!!צוללים הזהרו בזמן העליה לפני המים!!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Search Engine Submission - AddMe
דילוג לתוכן