5 טיפים לצולל המנקה/ רוני ירושלמי

מכירים את השקית במבה הזאת שתקועה על אלמוג? את הבקבוק פלסטיק שכבר מגדל אלמוגים בעצמו? כל צולל נתקל באשפה מתחת למים. חלקנו מתעלמים חלקנו מרימים. השאלה היא מי מאיתנו עושה את הנזק?

שקית ניילון - זיהום הים

 

הרי לכולנו ברור שזה דבר חיובי לנקות את הים ולהוציא ממנו את האשפה שמזהמת אותו ומזיקה לחיים בתוכו. כולנו נתקלנו בתמונות של צבים עם קשים תקועים באף וכל מיני דברים נוראים כאלה.

יש כמה דברים שצריך להתחשב בהם שאנחנו מנקים את הים כדי שלא נזיק לעצמנו בטעות או לסביבה שאנחנו מנסים להציל:

1. איזון:

כמו כמעט בכל דבר בצלילה אנחנו חייבים להיות מואזנים. אם התקרבנו לקרקעית כדי להרים חתיכת לכלוך אבל הרחפנו חול או שברנו אלמוג בטעות אנחנו לא תורמים יותר מידי לסביבה שלנו. תתאזנו ותחשבו לאן אתם שוחים – פוזיציה ונשימה נכונה יביאו אותכם לשם.

צב ניקוי ים

2. משקל:

יש כמות משקל מוגבלת שצולל יכול להוסיף על עצמו לפני שהוא הופך בעצמו להיות משקולת. כדי שנוכל להביא את עצמנו לפני המים כשצריך ולהשיג ציפה חיובית שאנחנו שם אנחנו חייבים לדעת את מגבלות הציוד שלנו. המאזן (כמובן לפי סוג ומידה) יכול להרים בערך 4-7 ק"ג נוספים חוץ ממה שהוא כבר צריך להציף. קחו בחשבון שאם החלטתם להרים דברים כבדים מקרקעית הים יש ציוד מיוחד לצורך המטרה הזאת כמו שקיות הרמה. אל תקחו על עצמכם יותר ממה שתוכלו לסחוב ודעו מהו כוח ההרמה של המאזן שאתם צוללים איתו.

שקית לניקוי 1

3. שקית זבל:

הרבה אנשים ישימו את האשפה שהם מוצאים בתוך הכיס של המאזן. זה יכול להיות בעייתי מכמה סיבות,

תלוי בסוג האשפה כמובן אבל להכניס משהו חד כמו חתיכת זכוכית שבורה לתוך כיס המאזן זה די דומה לחיבוק קבוצתי עם בלון וכדור סיכות. חוץ מזה שלכיסים של המאזן יש מטרה בדרך כלל יש דברים כמו מסכה ספייר או איזה פנס וכשהכיס נהיה פח יש לדברים החשובים שנמצאים שם נטייה להעלם.

וכמובן – רחוק מהעין רחוק מהלב. כמעט תמיד הזבל ישכח בכיס המאזן וסתם יכביד ויהרוס לכם את הציוד.

מה הפתרון?

יש שקיות איסוף מיוחדות בדיוק בשביל זה. הן מחוררות שלא יתפסו בהם מים ויוסיפן משקל, בדרך כלל מגיעות עם איזה חוט שאפשר לשפצר לציוד או ליד ויש להן סגירות נוחות.

ואם אתם יצרתיים אפשר אפילו להסב שק כביסה לשקית כזאת.

שקית לניקוי 2

לפעמים, האשפה שלנו נשארת בים כל כך הרבה זמן שהיא הופכת להיות כבר חלק מהסביבה הימית ולהוציא אותה בעצם תהיה התערבות שלילית. יצא לכם לראות פעם דג שגר בתוך צמיג? אם תקחו את הצמיג אתם בעצם מפנים אותו מהבית.

לאלמוגים לוקח בערך שנה לגדול סנטימטר, חוט דייג שמסובך על אלמוג עלול לשבור אלמוג של 200 שנה אם תנסו למשוך אותו בכוח.

אפשר להשתמש בסכיני איזי קאט אשר קיימים בחנויות הצלילה כדי לחתוך חוטי דייג ודברים שמסובכים ולהשאיר דברים שכבר הצמיחו אלומגים או הפכו לבתים. במקרה ואינכם בטוחים, עדיף להשאיר את הלכלוך.

פחית בים

תמחזרו:

הניקיון של הים שלנו מושפע מהתנהלות היומית שלנו הרבה יותר מהתנהגותנו כצוללים. בואו נשמור על העולם שלנו ועל הים שלנו במיוחד כי כל חתיכת פלסטיק שנזרקת על הרצפה עלולה להגיע לקרקעית כל שהיא וכל שקית ניליון שמתעופפת ברוח עוללה לעוף לנו לים ולהאכל בטעות על ידי צב.

מחזור וזריקת אשפה במקום היעודי שלה היא הדרך של האדם הקטן להתחשב במקום שהוא חי בו.

מבצע ניקוי ים

להצטרפות לצלילות ניקיון ולפעיליות צלילה נוספות אפשר לפנות לכותבת

רוני ירושלמי מדריכת צלילה

ronnieym26@gmail.com

או בפייסבוק: Ronnie Yerushalmi

כתבות נוספות

One Comment

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
Search Engine Submission - AddMe
דילוג לתוכן