ארוע בטיחות בצלילה – זיהום הגז במיכל / מאת: Chris Reed

"הבלתי צפוי יכול לקרות לכל אחד"

הפחמן החד חמצני היכה ביום שישי

צללנו, אני וחברי, באתר הצלילה וורטקס ספרינגס (Vortex springs, Florida ) שבפלורידה. לא הרגשתי 100% אחרי הצלילה הראשונה אבל החלטתי להמשיך לצלילה השניה, הרגשתי קצת כאב ראש.

רקע על עצמי – אני צולל סיידמאונט עם מיכלי פלדה. צולל טכני ומוסמך אינטרו למערות עם 350 צלילה.

וורטקס הינו אתר מעיינות עם מים מתוקים. עומק איזור הכניסה למערה הינו כ 18 מ’.

התחלנו את הצלילה השניה ובעומק של כ – 25מ’, כ 60 מ’ אל תוך המערה, החלפתי מיכל ועברתי אל המיכל השמאלי. בתוך דקה או שתיים התחלתי להרגיש מבולבל, כאב הראש הקל התגבר והפך לקשה מאוד, התחלתי להרגיש סחרחורת ולהרגיש מנומנם.

בשלב זה, הבנתי שמשהו לא בסדר וניסיתי לצאת החוצה אבל הייתי כל כך מבולבל שלא הייתי בטוח איפה כיוון היציאה. מאוחר יותר סיפרו לי הבאדיז שלי, שצללתי בסיבובים והתנגשתי בקירות ובקרקעית (הם חשבו שאיבדתי פריט ציוד צלילה ורק אז הבינו שמשהו לא בסדר איתי).

בשלב מסוים הצלחתי להגיע לאיזור הכניסה למערה, לבצע חניית בטיחות ולצאת החוצה. עתה כבר היה לי כאב ראש ברמה של מיגרנה נוראית ושותפי לצלילה אמרו לי אחר כך שהייתי מבולבל לחלוטין, איבדתי כל חוש התמצאות, הפנים שלי היו אדומות והיתה לי סחרחורת קשה.

עם היציאה מהצלילה חיברו אותי למסיכת חמצן למשך 45 דקות ולאט לאט, התחלתי להרגיש יותר טוב. רק בבוקר שלמחרת הרגשתי שוב בסדר.

לבאדי שלי היה מד פחמן חד חמצני (CO) בציוד הצלילה שלו. הוא מדד את ריכוז הגז במיכלים שלי וגילה כי במיכל הימני היו 0 PPM (חלקיקים למליון) ואילו במיכל השמאלי – 36 PPM! הכמות המותרת המקסימאלית במכלי נייטרוקס היא 2 PPM. נשמתי גז מזוהם ב CO בריכוז העולה על פי 10 מהמותר! וזאת, מבלי לחשב עדיין את הלחץ היחסי של CO בעומק!

אני מאמין שניצלתי הודות לעובדה שצללתי עם שני מיכלים ועברתי אל המיכל המזוהם בשלב מוקדם יחסית. אם הייתי עם מיכל אחד מזוהם, המצב היה עשוי להיות גרוע הרבה יותר!

פעולות שביצענו:

היו לנו מספר מיכלים שנדחסו באותו מועדון. בדקנו את כולם ובכולם רמות ה CO  היו תקינות. עידכנו את מנהל המועדון בארוע והוא מייד נכנס לפעולה, בדק את כל מערכת הדחיסה והזמין טיפול דחוף במדחס.

זה היה ארוע מטורף! אנחנו משערים שלמדחס היתה תקלה רגעית – שיעול ( כך במקור – “hiccup”) אשר גרם לו להכניס אל תוך המיכל שמן שבשריפתו יצר CO. אני מכיר את מועדון הצלילה ויודע שהתחזוקה בו מצויינת!

בעל מועדון הצלילה יצר קשר עם כל לקוחותיו והזמין אותם להגיע מייד למועדון, לבדיקה של המיכלים.

לקחים:

הבלתי צפוי יכול לקרות לכל אחד!

מייד לאחר הארוע רכשתי מאבחן פחמן חד חמצני (CO analyzer) בעלות של $139. מעתה אוכל לבדוק כל מיכל שאתכנן לצלול איתו. זה עשוי להציל את חיי!

לפני מספר חודשים פרסמנו על צולל שמת באוסטרליה כתוצאה מתקלה במדחס – לכתבה לחצו כאן

מקור
פייסבוק

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe