מעקב – תוצאות החקירה בירדן על נסיבות מותו של כריש הלוויתן בנמל עקבה

עמאן - פורסמו מסקנות ועדת החקירה שבדקה את נסיבות המוות של הדג הגדול בים

עמאן – חקירה שנערכה לאחרונה על מותו של כריש לוויתן בנמל בעקבה באמצע יולי השנה (2017) הגיעה למסקנה שהכריש מת לאחר שנתקע באחד המנועים של ספינה שהיתה בדרכה לצאת מהנמל.

שני צוללים של חברת הנמל הימי בעקבה הוזעקו ב – 13 ביולי 2017, לאחר שמנוע הספינה לא הצליח להניע, כך על פי מסמכי חקירה שבוצעה על פי דרישת האגודה המלכותית לשימור הים והסביבה בירדן (JREDS).

הצוללנים גילו כריש לוויתן שנלכד במנוע השמאלי של כלי השיט, על פי מסמכי החקירה, ציינו כי נעשה שימוש במנוף על מנת למשות את הכריש המת מן הים.

כריש לוויתן נתקע במנוע ספינה בנמל עקבה
כריש לוויתן נתקע במנוע ספינה בנמל עקבה

לאור התקרית, הוציאה חברת שירותי נמל הנמל בעקבה הוראות לעובדיה לבדוק ביסודיות את סביבת כלי השיט לפני הפעלת המנועים, כדי למנוע פגיעה ביצורים ימיים או פגיעה במנועים באמצעות צמיגים או חבלים.

יו”ר האגודה בירך את חברת נמל ימית בעקבה על “לקיחת עניין הכריש לווייתן המת ברצינות וביצוע חקירת האירוע בצורה יסודית”.

“אנו מעריכים מאוד את המאמצים שנעשו על ידי חברת נמל עקבה כפי שהם נענו לבקשתנו לחשוף את הסיבות שגרמו למותו של הכריש לוויתן; מאמציהם כללו פירוט מה שקרה והמלצות למניעת הישנות מקרים כאלה בעתיד”, אמר יו”ר האגודה – עיד בירדן. הוא הדגיש כי ההמלצה שניתנה לעובדים לבדוק את הסביבה של כלי השיט לפני תחילת המנועים “היא צעד קדימה בהכרה בחשיבות הסביבה הימית”.

מאידך גיסא, ביקר עיד גופים ממשלתיים על “הטיפול הכושל בסוגיית כריש הלווייתנים המתים”.

“… אנו קוראים לגורמים ממשלתיים האחראים ליישום ההסכמים הבינלאומיים לקחת על עצמם את האחריות ברצינות ולהגיב על סדר העדיפויות הלאומי שלנו לשימור המינים הימיים”, אמר עיד.

כריש הלווייתן הוא מבקר שנתי במימי מפרץ עקבה במהלך חודשי האביב והקיץ, ושחיינים וצוללים נראו נהנים לשחות קרוב אליהם ולצלם את הדג העצום.

על מותו של כריש הלוויתן בנמל עקבה דיווחנו בצער לפני כשלשה שבועות – לקריאת הכתבה לחצו כאן

כתבות נוספות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Back to top button
שינוי גודל פונט
ניגודיות
Search Engine Submission - AddMe